97 lijk gerichte cultuur, bracht de herontdekking van Ptolemaeus. Het geloof in zijn autoriteit was zo groot, dat bijvoorbeeld de foutieve lengte van de Middellandse Zee, 62°, weer werd overgenomen, hoewel deze op de portulano's op de juistere lengte, 42°, was af gebeeld. Het blijkt dus dat eenvoudige praktische ervaring soms een juister beeld geeft dan een onkritisch aanvaarde wetenschappelijke uitspraak. Eenzelfde praktische geest heeft de bloeitijd die wij de Gouden Eeuw noemen voortgebracht. De koopmansgeest dreef de schepen naar alle windstreken. Inlichtingen, verhalen, schetskaarten brach ten de zeelieden op hun thuisreis mee. De cartografen verzamelden en verwerkten al deze gegevens, en vatten ze tezamen in de orde van kaartprojecties. Zo ontstonden de beroemde kaarten uit de 17e eeuw. Twee namen wil ik noemen. Mercator en Joan blaeu. Mercator (1512-1594), omdat hij de grondlegger is van een groot aantal kaartprojecties, waaronder die van de wassende graden. Op deze projectie is de loxodromische lijn, dat is de lijn die steeds dezelfde hoek met de meridiaan maakt, recht. Dit was voor de zeevaart een enorm gemak. Men kon, rekening houdend met de miswijzing van het kompas, de te varen richting onmiddellijk op de kaart aflezen. Mercator was ook de eerste die een verzameling kaarten tot een geheel bundelde en deze de naam „Atlas" gaf. Zijn atlas ver- CHARTA NAVIÜATORIA AUCTORIS IHCERT! S£C«U XV ;fj BI0UOTHECA UPSAUENS! CONSEHVfiTA.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 23