98 schijnt een jaar na zijn dood. In deze atlas werden gedeelten van de beroemde wereldkaart van 1569, die met de wassende graden, opgenomen. Ongetwijfeld was Mercator cartograaf, geodeet was hij niet. Maar hoe zit het dan met zijn grote gaven op het gebied der kaartprojecties Sommigen zeggen dat hij een groot wiskundige was. Anderen zien in hem iemand met een intuïtieve en praktische geest, die o.a. zijn mercatorprojectie afleidde uit metingen op een globe. De geodeten hebben zijn projecties later in wiskundige vorm gegoten. Zonder deze zou men op dit ogenblik niet meer uitkomen. Het hoogtepunt bereikte de Nederlandse cartografie met Joan Blaeu (1596-1673). Hij voltooide de door zijn vader, Willem Janszoon Blaeu, opgezette Atlas Novis tot een werk van 12 delen, de Atlas Magnus. Deze bevatte de beste kaarten die van de wereld bestonden. Aan de wetenschappelijke eisen van die tijd werd vol daan. De uitvoering was prachtig en het leerde dan ook de carto grafie kennen van zijn vele goede kanten, de artistieke verzorging niet het minst. Ter gelegenheid van de vrede van Mïinster 1648, werd door hem een wereldkaart uitgegeven. Het zijn twee hemisferen in stereo- grafische projectie. De kaart is leger dan vroegere kaarten wel waren. Wat volgens hem niet betrouwbaar was is weggelaten en op deze wijze deed de cartografie een stap in de richting van de zo zuiver mogelijke afbeelding van de aarde als geheel en in detail, dus het door de geodesie gestelde doel. Toch is er geen twijfel aan, NOVA JOANMJS lit.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 24