te stellen. Zoals zo vaak in de geschiedenis won de grote persoon lijkheid die Krayenhoff was en het driehoeksnet werd gemeten. In 1815 werden de resultaten uitgegeven als Précis historique en in 1821 was met behulp van de resultaten van deze driehoeksmeting de chorotopografische kaart, schaal 1 115200, gereed. Aan deze kaart ligt geen kaartprojectie ten grondslag. Valt uit de geschetste gang van zaken ook iets te leren omtrent de verhouding van cartograaf en geodeet Het werk van de carto graaf blijkt onaanvaardbaar te zijn als het niet steunt op dat van de geodeet, dit heeft Krayenhoff in den beginne moeten leren. Al spoedig na het tot stand komen van de chorotopografische kaart, ja zelfs al voor die tijd begint zich een andere ontwikkelings lijn duidelijker af te tekenen, nl. de groeiende maatschappelijke behoefte aan nauwkeuriger kaartwerk. In 1820, een jaar dus voor het gereedkomen van de chorotopografische kaart, was door „Koning Willem I een commissie benoemd om te onderzoeken, op welke wijze een kaart van het gehele rijk zou moeten worden ver vaardigd, geschikt tot het gebruik bij alle takken van de openbare dienst". In deze commissie waren vertegenwoordigd de departe menten van oorlog, van binnenlandse zaken, der ontvangsten en van marine. In 1822 was het advies gereed en werd de generale staf onmiddellijk belast met de verdichting van het driehoeksnet van Krayenhoff en het verzamelen van topografische gegevens. In verband met de twist met België werd Noord-Brabant het eerst in kaart gebracht op schaal 1 25000. Op last van Koning Willem II werd in 1842 begonnen met het graveren op steen van de topo grafische en militaire kaart van het Koninkrijk der Nederlanden op schaal 1: 50000. In 1850 verschenen de eerste bladen. De secundaire driehoeksmeting werd voortgezet en in 1861 werden de resultaten uitgegeven als Meetkundige beschrijving van het Konink rijk der Nederlanden, uitgegeven op last van het Ministerie van Oorlog. De gebruikte kaartprojectie was die van Bonne, een on echte kegelprojectie die de eigenschap heeft de grootte op aarde equivalent af te beelden. Na afbeelding van het net van meridianen en parallellen en in voeging van de details werd, als gemakkelijk hulpmiddel voor het aanduiden van de plaats op de kaart en voor het verrichten van berekeningen een rechthoekig coördinatenstelsel aangebracht. Als noord-zuid as werd gekozen de als rechte lijn afgebeelde meridiaan van de Westertoren te Amsterdam, als oost-west as, de raaklijn aan de parallel van 510 30' ter plaatse van het snijpunt van deze paral lel met de noord-zuid as. De kaartinhoud werd verkregen door inpassing van verklei ningen van de kadastrale kaart. De aldus verkregen, toch nog vrij schematische voorstelling,- werd aangevuld met voor de topografie op het terrein verzamelde gegevens. Voor een aantal onder u zou het interessant zijn nader in te gaan op de historie der reproduktiemethoden die bij het steeds maar 100

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 26