io5 zamelen. Hij zal dan gaan tekenen en schilderen en ik zou zelfs kunnen zeggen beeldhouwen en tenslotte ligt de kaart op tafel. Over de techniek van het aandeel dat de geodeet inbrengt, heb ik niet veel gezegd. Toch is het misschien goed enkele hem vertrouwde begrippen en werkwijzen te noemen. Een driehoeksnet wordt ge meten met een theodoliet. Het wordt astronomisch aangesloten. De lengten van de netzijden worden afgeleid uit een basismeting, vaak met invardraad, maar ook wordt de geodimeter gebruikt. Het driehoeksnet wordt verdicht door middel van secundaire metingen of van langzijdige veelhoeken, gemeten met de geodi meter, soms met de tellurometer. Verdere verdichting geschiedt door middel van veelhoeksmeting met theodoliet, vaak gepaard gaande met optische afstandmeting. De detailmeting wordt meest al met het prisma volgens de coördinatenmethode, maar ook meer en meer volgens de poolcoördinatenmethode met de zelfreducerende tachymetertheodoliet verricht. Dat u dit toch interesseert, heb ik opgemaakt uit de artikelen van de heer Schokkenkamp in het kaart-bulletin. In deze opsomming zult u één techniek hebben gemist, de foto- grammetrie. Ik zou op deze methode van meten iets nader willen ingaan, vooral omdat de luchtfoto meer is dan een geodetisch gegeven. In de luchtfoto ligt het te kaarteren terrein op uw tafel, veel toe gankelijker dan de werkelijkheid en soms veel duidelijker waar te nemen. Het is eigenlijk een ideale kaart, een klein beetje vertekend en een beetje te algemeen, te allesomvattend. Maar deze kleine be zwaren heeft men in de loop van een halve eeuw weten op te heffen. De vervorming van allerlei aard wordt met behulp van voor een deel terrestrisch bepaalde punten weggewerkt in de nogal inge wikkelde kaarteringsmachines, die dan een kaart op schaal, indien gewenst voorzien van hoogtelijnen, uittekenen. Men kan door middel van de fotogrammetrie aan bijna alle gewenste nauwkeurig heden voldoen. Vandaar het belang voor technische kaarten, topografische kaarten en kaartering van gebieden die moeten wor den ontsloten. Juist voor dit grote deel der wereld, waar men niet kan wachten op de kaart die met veel moeite en tijd volgens de klassieke methoden wel te vervaardigen zou zijn, biedt de foto grammetrie uitkomst. Maar het is echter niet slechts de geodetische inhoud van de foto die belangrijk is. Wie de foto leert lezen kan daar veel uit halen van wat hem voor een bepaalde doelstelling interesseert, vaak meer dan uit het terrein zelf. Ik noem de bodemkundige, bosbouw kundige interpretatie, beoordeling van de waterhuishouding, en niet te vergeten de archeologische vondsten die met behulp van de luchtfoto mogelijk werden. Een belangrijk voordeel van de luchtfoto, zelfs ten opzichte van de meest volmaakte kaart, is dat men door middel van de stereo- scopie een zeer sprekend ruimtebeeld kan verkrijgen. Waarom maakt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 31