io6 men geen atlassen van stereofotoparen Voor een tochtje met de auto zouden deze minder geschikt zijn, maar voor vele geografische beschouwingen zouden ze een boeiend hulpmiddel kunnen zijn. Men behoeft evenwel niet zover te gaan, ook een fotomozaiek, een aan elkaar aangesloten verzameling ontschrankte of bijna ont- schrankte luchtfoto's, kan dienst doen als kaart. Wil men voor een bepaald doel een echte kaart, in een fotografische vergroting of verkleining op gewenste schaal kan men in inkt zetten of graveren wat men wil. Het overtollige is wel weg te bleken. Met het uitspreken van het woord graveren wend ik me tot die andere techniek die een belangrijke en een zeer belangrijke rol speelt bij het tot stand komen van de kaart. Dat is, als deze een maal getekend is, moet ze worden gereproduceerd. Ik heb wel eens de indruk dat de cartografie op dit ogenblik zich vooral op dit ge bied beweegt en dat men denkt dat deze bezigheid de eigenlijke cartografie is. Het boek van Heinz Bosse, Kartentechniek, bevattende een schat van informaties voor de handwerksman, dus voor de cartograaf én voor de reproduktietechnicus, beleefde sinds 1950 drie drukken. Een wetenschappelijk werk als Die Kartenwissenschaft van Max Eckert werd sinds 1925 niet meer herdrukt. De praktische carto grafie is wel de sterkste stimulans geweest tot het zich in inter nationaal verband organiseren van de cartografen. Dr. Koeman, aan wie ik deze gedachten ontleen, zegt ook nog: „dat het zwaartepunt in de cartografie niet, zoals in de tijd van Max Eckert, in de theoretische behandeling der stof ligt, maar in de praktische toepassing." De wijze waarop ik dit naar voren breng kan misschien bij u de indruk wekken, dat deze gang van zaken door mij toch maar als een achteruitgang wordt gezien. Vroeger de geodesie en de daaruit voortgekomen en daarmee toch zeer verwante behoefte om niet slechts het abstracte stramien maar ook de reële figuratie af te beelden: de cartografie. Nu vooral aandacht voor het vermenigvuldigen van dit beeld. Maar dat wil zeggen, dat wat vroeger de kostbare eigendom van enkelen was, nu de velen toebehoort en hen de wereld leert kennen en hen in staat stelt mede te helpen aan het cultiveren en bewoon baarder maken van deze aardbol. De geodeet heeft dan ook een grote bewondering voor het werk van deze praktische cartografen en toch niet alleen om de bijdrage die zij met hun arbeid leveren aan de welvaart van de mensheid, maar ook om hun werk als zodanig. Over dat werk, het graveren op koper, op steen, op plastic, het beschrijven, het beletteren, het fotograferen, het drukken, vaak in vele kleuren, weet u alles en ik alleen maar iets, ik zal er dus niets over zeggen. Of de geodeet nu een duidelijke kijk op de cartograaf heeft gekregen De oorspronkelijk nauwe verbondenheid die tussen geodesie en cartografie bestond, waardoor ik moest spreken over de zelfbeschouwing van de geodeet-cartograaf, heeft zich ontwik-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 32