keld tot een gedeeltelijk samengaan, gedeeltelijk uiteengaan van gespecialiseerde wetenschappen en technieken. Zo heeft de geodesie als wetenschap zich meer gericht op de beschouwing der aarde als geheel aan de hand van wereldomvattende metingen, terwijl de cartografie tracht de wereld als geheel en in detail af te beelden, op grond van door de geodesie en topografie verrichtte waar nemingen. Tussen deze beide polen blijkt echter voldoende ruimte te bestaan voor minder eenzijdige bezigheid. 't Is niet zo, dat de geodeet alleen maar waarneemtook hij kaar- teert en interpreteert zijn meetresultaten. Hij zal zijn werk ge bruiken bijvoorbeeld om een landschap cultuurtechnisch te culti veren. En de cartograaf blijft niet staan bij zijn gereproduceerde kaartwerk. De geograaf in hem zal bijvoorbeeld opmerken de ver schillende wijzen waarop mensen hun bouwland hebben ingedeeld en hun huizen en boerderijen hebben geordend. Maar ook zal hij beseffen dat zijn kaart een hulpmiddel is bij het besturen van land en wereld, bij het ontsluiten van ontwikkelingsgebieden en voor nog veel meer. De geodeet is dus niet slechts de waarnemer, de carto graaf niet slechts de afbeelder. Beiden zijn dienstbaar aan vele doelen die hun specialisme te boven gaan, en zij weten dit. Slechts specialist te zijn bevredigt geen van beiden. Ik geef toe dat beiden dan hun grenzen overschrijden. Wat dan de begrensde geodeet over de begrensde cartograaf denkt Hij is een knap vakman en kunstenaar, die weet hoe bepaalde aan plaats gebonden verschijnselen, bergen, rivieren, klimaat, taal gebieden, godsdiensten, duidelijk en schoon op een kaait kunnen worden afgebeeld. Hij weet van de betekenis van de kaartprojectie voor de plaatsbepaling. De plaatsbepaling als zodanig ontleent hij aan geodetische gegevens. Hij maakt de kaart en reproduceert deze. De begrensde geodeet die dit ziet gebeuren, denkt daarbij dat het toch maar zijn werk is, dat door de cartograaf wordt voltooid. Maar omdat de echte cartograaf noch de echte geodeet begrensde mensen zijn, stijgen ze beiden uit boven hun specialisme en weten zij zich zeer verwante wetenschappelijke en technische werkers in het levend organisme dat de mensheid is. Overzicht van kaarten Geologische kaart van Nederland Het eerste blad van de nieuwe geologische kaart van Nederland „Goeree-Overflakkee", uitgegeven door de Geologische Stichting te Haarlem wordt geleverd in combinatie met profielen en bij kaarten. Tevens is er een uit 89 pagina's bestaande toelichting in boekvorm bij. 107

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 33