io8 De kaarten zijn gelithografeerd bij de Geologische dienst te Haarlem en gedrukt bij het Europees Cartografisch Instituut N.V. te Den Haag. Om een juiste indruk van deze gezamenlijke uitgave te ver krijgen, zal het gewenst zijn om elk onderdeel afzonderlijk aan een beschouwing te onderwerpen. Allereerst wat betreft de hoofdkaart kan men zich niet ont trekken aan de indruk, dat door de grote hoeveelheid tekst van de legenda het kaartbeeld enigszins in het gedrang komt. Bovendien zijn de kleuren die in het eiland voorkomen wat eentonig en flets, zodat de in diepzwart gedrukte legenda en profielen nogal sterk spreken. Maar misschien is dit juist de bedoeling. Het voorgaande geldt echter niet t.a.v. de bijkaarten, waar de verhouding tussen kaartbeeld en legendatekst veel harmonischer is. Tevens is de kleurenkeus hier meer verantwoord en komen de afscheidingen der gebieden beter tot hun recht. Minder gelukkig is zowel bij de hoofdkaart als de bijkaarten de verhouding van het bedrukte gedeelte tot de witranden. Wat meer wit om het beeld zou de kaart zeker ten goede komen. Bij het boekje „Toelichtingen bij de geologische kaart van Nederland i 50 000", geredigeerd door Ir. B. P. Hageman, is de lay-out goed verzorgd en de combinatie van tekst en beeld is op een verantwoorde en duidelijk leesbare manier geschied. Indeling van de pagina's en keuze van lettertype getuigen van een moderne opvatting, zonder dat daarbij in excentriciteiten is vervallen. De foto's zijn scherp en komen op het kunstdrukpapier goed tot hun recht. De enige kritiek, die wij zouden willen geven geldt t.a.v. het schutblad. De lay-out van de tekst op deze pagina (rechts van de luchtfoto) wijkt af van de strakke opvatting van de rest van het boekje, waardoor deze enigszins uit de toon valt. Daar de naam van de drukker en/of ontwerper van het boekje niet vermeld wordt, kunnen wij deze tot onze spijt niet memoreren. J. A. Conen Bodemkaart van Nederland Kortgeleden is verschenen het blad 43 West van de „Bodem- kaart van Nederland" op schaal 1 50 000, waarbij inbegrepen een boekje van 85 pagina's met de benodigde toelichting. Dit blad, dat is uitgegeven door de Stichting voor Bodem- kartering te Wageningen en gedrukt bij de N.V. Marchand-Paap- Strooker te Den Haag, geeft een duidelijk beeld van de in het bewuste eilandengebied voorkomende bodemkundige verschillen. Dit afgezien van enkele lichte kleuren in de legenda (licht blauw en licht groen), welke onderling zeer weinig verschillen vertonen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 34