Prof. dr. ir. W. SCHERMERHORN, Delft: Voorbeelden van de wisselwerking tussen de ontwikkeling van de maatschappij en die van wetenschap en onderwijs Wie zijn bestaan grotendeels heeft gewijd aan de technische, dat wil dus zeggen op toepassing gerichte wetenschap, zal min of meer vanzelfsprekend ook een sterke aandacht hebben voor de ont wikkeling van het brede maatschappelijk gebeuren, tegen welks achtergrond zijn denken en zijn arbeidsleven zich heeft voltrokken. Menige keer heb ik in Certificate Celebrations onze studenten ge zegd, ervan overtuigd te zijn, dat fotogrammetrie, d.w.z. ons tech nisch wetenschappelijk werk belangrijk is, maar dat er andere dingen in het menselijk leven en ook in het maatschappelijk leven zijn, die daar ver boven uitgaan. Geen wonder, dat ik in een uur als dit, waarin ik aan het eind van mijn officiële functies gekomen ben en afscheid neem van een loopbaan die mij veel geschonken heeft, vanzelf nog eens extra aandacht wil geven aan deze wissel werking tussen de ontwikkeling van de maatschappij en die van wetenschap en onderwijs. Ik ben mij ervan bewust, hier met een uiterst complex vraagstuk te doen te hebben, zelfs indien ik dit beperk tot het betrekkelijk smalle gebied waarin ik technisch beb gewerkt. Men kan zich af vragen of de ontwikkeling van de maatschappij door de wetenschap wordt bepaald. Als ik daarbij het woord „maatschappij" gebruik, moet ik mij realiseren, dat het speciaal gaat om de kleine sector van het allesomvattende maatschappelijk leven, waarin geodesie en fotogrammetrie functioneren. Is het zo, dat figuren als Tienstra de maatschappelijke en sociale ontwikkeling in de landmeetkundige wereld mogelijk hebben gemaakt, of moet men erkennen, dat al gemene tendenties in de sociale ontwikkeling hiervoor méér aan sprakelijk moeten worden gesteld dan individuele activiteit Dit voorbeeld betreft een vraag van vrij onschuldige aard. Anders komt het echter te liggen wanneer men zich afvraagt hoe het zit met de verhouding tussen de kernfysici, die de atoombom schiepen en Truman, die de verantwoordelijkheid nam voor het gebruik ervan voor het bombarderen van Nagasaki, daarmee een maatschappe lijke ontwikkeling in gang zettend, waar de mensheid ook vandaag nog geen raad mee weet. Hier werden wetenschap en maatschappij Voordracht gehouden op 17 december 1964 naar aanleiding van de overdracht van de leiding van het International Training Centre for Aerial Survey (I.T.C.) op 31 december 1964 aan Prof. ir. A. J. van der Weele.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 3