Landmeetkundig Gezelschap „Snellius" in het bijzonder welkom had geheten, opende hij de vergadering met de volgende woorden ii5 Van de belevenissen van de N.L.F. kunnen de belangstellenden kennis nemen door lezing van de verslagen van de hoofdbestuursvergaderingen en het jaarverslag van de secretaris. Leerzaam kan ook een financieel verslag zijn. Al deze verslagen zijn gepubliceerd in het Tijdschrift en de laatste twee worden in deze vergadering nog aan de orde gesteld. Een verslag over de vergadering van het Comité Permanent van de F.I.G. geeft een inzicht in de internationale problemen waarbij de N.L.F. is be trokken. Bovendien bestaat onder punt 2 van deze agenda de mogelijkheid voor de voorzitter mededelingen te doen over zaken die nog niet konden worden gepubliceerd omdat zij van recente datum zijn. En U heeft de gelegenheid om over al deze en andere dingen vragen te stellen. Er zijn echter ook voorvallen en problemen, waarbij de N.L.F betrokken is of kan worden, maar waarin zij een lijdelijke rol speelt. Daar een dergelijk probleem de reden is geweest dat ik nog anderhalfjaar langer voorzitter van de N.L.F. ben gebleven dan mijn voornemen was, meen ik onder meer aan deze omstandigheid het recht te mogen ontlenen hierover bij het scheiden van de markt iets te mogen zeggen. Het zal U duidelijk zijn dat ik de fusie bedoel. Ik heb mij zelden schuldig gemaakt aan het gebruiken van beeldspraak, omdat ik weet dat zij nooit geheel opgaat. Maar nu wil ik mij er aan wagen Stelt U zich voor een deur waarin verschillende materialen zijn verwerkt: ijzer (voor de scharnieren erg belangrijk en voor het slot, alsmede hoekijzers voor versteviging), hout (meestal de grootste oppervlakte uitmakend) en als derde stof komt bijv. een kunststof of een leerbekleding aan één kant (om de gehorigheid te beperken). Deze drie materialen, hun eigen karakter en samenstelling behoudend, door klinkwerk of lijm stevig aan elkaar ver bonden, leveren U in een dergelijk federatief verband een deur die jarenlang mee kan. Zij kan LT toegang geven tot de wetenschappelijke tuin van de geodesie. Natuurlijk kraakt die deur wel eens; hout, ijzer en leer hebben verschillende uitzettingscoëfficiënten en reageren verschillend op vocht. De beschuttende laag verf, merk „Nog Lang Fleurig", weert roest en vocht. Ik kan mij natuurlijk voorstellen dat men toch genoeg krijgt van die oude deur! (Maar eikenhout van 80 jaar kan nog een tijdje mee en ijzeren con structies houden het ook lang uit). Toch lijkt die oude deur LT niet meer en wenst U een nieuwe. Het bestaande materiaal op een andere manier ver werken om iets moderns te verkrijgen, lijkt niet zo aantrekkelijk in deze tijd van modernisering. Daarom, om in de geest van de tijd te blijven: fusie! Fusie betekent volgens Koenen's woordenboek: ineensmelting, smelting, gieting. Tracht men dit proces op hout, ijzer en leer toe te passen, dan komt men wel voor verrassingen te staan. Om ijzer voor fusie geschikt te maken, zal men nogal hoge temperaturen moeten gebruiken; maar wat blijft dan over van de andere materialen? (Alleen het ijzer zal in één of andere vorm overblijven). Hoge temperaturen hebben zich (tijdens discussies) wel voor gedaan en het resultaat van de fusie is zo ongeveer als hiervoor omschreven. Moet er toch een nieuwe deur, die toegang geeft tot de geodetische tuin, worden gemaakt, dan is het misschien beter de oude materialen maar over boord te gooien en een geheel ander materiaal te gebruiken. Kunststoffen zijn tegenwoordig in de mode en zijn in vele opzichten bestendig. Wel hebben de moleculen, de kleinste onderdelen, de neiging onder bepaalde omstandigheden zich te rangschikken volgens hun oorspronkelijke orde, waardoor ook nog wel eens ongelukken kunnen gebeuren. Maar heb ik onlangs gelezen kunststoffen zijn comfortabel, hoewel niet goedkoop. Op het ogenblik vindt de idee over een dergelijke deur wel iets ingang, zoals onlangs bleek uit een voorstel van de Afdeling Amsterdam van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde. Een geheel ander materiaal, dat samengesteld is uit deeltjes van ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 41