I20 biz. 334 en 381, jg. 1959 biz. 140, jg. 1961 biz. 372, jg. 1962 biz. 395, jg. 1963 biz. 62 en 313, jg. 1964 biz. 45 en 246. De catalogus, samen met de supplementen A, B en C, is verkrijgbaar a f. 1.50, postrekening 103547 van ^r- F. Harkink, Rijswijk (Z.H.) F.H. Een verslag van het symposium „Établissement d'un réseau géodésique européen par satellites" te Parijs, 14-16 december 1964 1. Algemeen overzicht Het doel van het symposium was: a. het geven van een overzicht van de waarnemingsmethoden van kunst manen en de mogelijkheden voor de geodesie; b. het bestuderen van eisen voor een Europees net en het van de grond brengen van de nodige internationale samenwerking; c. het bestuderen van de latere ontwikkeling tot een continentaal of wereld- net. Het eerste punt is belicht door vele sprekers. Diverse waarnemings methoden werden besproken, zie 2. Het tweede punt is slechts in beperkte mate naar voren gekomen. Verschillende ontwerpen en ideeën zijn gegeven voor een wereld-driehoeksnet. Een algemene indruk is dat men wel tot samenwerking bereid is, ook van Sowjet-Russische zijde (Prof. Mikhailov) en van de kant van Oost-Europa. Behalve militaire geheimhouding bleken echter ook kwesties van nationaal prestige een grote rol te spelen. De organi satoren (de heren Tardi en Levallois) hebben zich sterk beijverd om de weg tot een organisatie politiek te effenen. 2. De waarnemingsmethoden ten behoeve van de geodesie a. Verenigde Staten Uit de Verenigde Staten kwamen vele mededelingen over waarnemings methoden. R. Newton gaf een overzicht van de dopplermethode (gemodifi ceerd ,,Tranet"-systeem), waarbij over afstanden van duizenden kilometers nauwkeurigheden beter dan 20 meter werden behaald, behalve voor één van de stations, waar de ontvangapparatuur enige malen verplaatst bleek te zijn. Verwacht wordt dat bij een beperkt aantal metingen met vrij een voudige apparatuur nauwkeurigheden van 10 m in de relatieve coördinaten kunnen worden behaald over afstanden van duizenden kilometers. Bij deze methode kan men alleen gebruik maken van satellieten met geschikte zenders aan boord. De prijs van een dopplerontvangstation is 2500 Met de ontvanger kan men via de dopplersatelliet, Geos A, ook tijdstippen nauwkeurig vastleggen. Een ander „elektronisch" systeem is de Secor. Dit is een systeem voor elektronische afstandmeting tussen een satelliet en stations op aarde, werkend met radiogolven. Op afstanden van 500 a 1000 mijl werden af wijkingen gevonden van de geodetische coördinaten van 1 a 2 delen op io5. Voor deze methode is een speciale satelliet nodig met ingebouwd neven- instrument; de grondapparatuur is omvangrijk, maar wel transportabel. De hele opzet is militair. Zeer interessant was de lezing van Dr. Veis van het Smithsonian Institute van welke lezing geen papieren werden verstrekt. Er zijn reeds vele waar nemingen verricht met Baker-Nunn camera's, waaronder ook vele simultane waarnemingen, o.a. een driehoeksnet om de hele aarde binnen ca. 15° van de evenaar. Sommige driehoeken zijn gecontroleerd op sluitfouten (de drie zijden moeten in één vlak liggen). Deze sluitfouten bedroegen 1/106 tot maximaal 1/2.io5. De waarnemingen kunnen op twee manieren worden uitgewerkt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 46