123 (wordt door de machine door een teken aangegeven). De reductie geschiedt streng volgens de methode der kleinste kwadraten. 3. De frequentiestandaards De frequentiestandaards, vier kwartsklokken en één atoomklok, bevinden zich in een kelder, die op constante temperatuur gehouden wordt (4- o i°C) en geventileerd wordt door enige wieken. De toegang is een luchtsluis,'met een kijkraam in de binnenste deur. De klokken staan op afzonderlijke pijlers Al deze voorzieningen zijn voor de moderne klokken, die nu in gebruik zijn' met meer nodig. Bezoekers worden toegelaten. De afmetingen van ieder der klokken bedraagt enkele kubieke decimeters. kristallen van de klokken zijn lensvormig en geven frequenties van één a^vijf megahertz. De meeste klokken zijn Amerikaans. De veroudering (-J- Per dag) is voor de beste kwartsklok beter dan 5.10-11 per dag, welke waarde reeds bereikt wordt acht dagen na het inschakelen van de klok De atoomklok van het B.I.H. werkt met een resonantie van rubidium-atomen Zon resonantie, die vergelijkbaar is met de bekende optische spectraal lijnen, heeft een zeer constante frequentie (zie een binnenkort in dit tijd schrift verschijnend artikel over de definitie van tijd). De levensduur van de la,mp waarmee de resonantie opgewekt wordt is 5000 uur. Men kan deze lamp binnen enkele dagen repareren, waarbij de tijd door kwartsklokken kan worden overbrugd. Binnenkort krijgt men een caesiumklok, die werkt met een resonantie va,n het element caesium, en die als frequentiestandaard gebruikt kan worden, d.w.z. deze klok heeft met hoge nauwkeurigheid een van te voren bekende frequentie. Met deze standaard zullen de andere klokken geregeld vergeleken worden, bijv. één maal per week of één maal per dag. 4. De radiozaal In de radiozaal bevinden zich de radio-ontvangers en de apparatuur om frequenties te meten en te regelen: ie. Een continue frequentiever schuiver Vooral ten behoeve van de uitzendingen van radiotijdseinen (Pontoise) maar ook voor het gemak van de metingen van de radio-ontvangst heeft men behoefte aan een frequentie die nauwkeurig overeenstemt met de afgesproken waarde voor de radiosignalen. Een referentieklok, zoals een kwartsklok, de rubidiumklok of zelfs de caesiumklok, geeft met (precies) deze frequentie en deze klokken zijn weinig of met m frequentie te regelen. De frequentieverschuiver dient om van een signaal met een zekere fre quentie een andere frequentie te maken, waarbij de uitgangsfrequentie even stabiel is als de ingangsfrequentie. Het bestaande apparaat werkt met een kleine elektromotor, die geregeld wordt door een frequentie af geleid van de frequentie van de referentieklok. Een geheel elektronische frequentieverschuiver is in ontwikkeling. 2e. Een frequentiecomparator Met dit instrument kan men in een korte meettijd de verschillende stan daardfrequenties met elkaar vergelijken; met andere woorden: men kan de gang van twee klokken vergelijken. Een eis is hierbij dat de standaard frequenties met gewijzigd worden. Het is mogelijk binnen 10 seconden twee frequenties 111 de orde van 10 megahertz te vergelijken met een nauw keurigheid van 111" (overeenkomend met io"4Hz). In dit apparaat, dat op het B.I.H. vervaardigd is uit eenheden van „General Radio", worden de in gangsfrequenties vermenigvuldigd tot ca. 1000 Mhz. De twee hoogfrequent- signalen worden met elkaar vergeleken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 49