125 krachtsmetingen gedaan. Ook wordt veel seismisch onderzoek op de oceanen gedaan. Het laboratorium beschikt over apparatuur ter bepaling van de ouderdom van gesteenten m.b.v. de halveringstijd van koolstof. Een drietal observatoria wordt voornamelijk voor onderzoekingen of voor onderwijs doeleinden gebruikt; door de atmosferische omstandigheden zijn ze niet geschikt voor goede astronomische waarnemingen. Bij bezoeken aan de diverse Colleges, zoals Pembroke, King's Magdalene en Trinity, kwam ieder een onder de indruk van de sfeer die in en rond deze gebouwen hangt. Het contact met de geodetische studenten was bijzonder aardig. Hilger Watts, Debden Het hele fabrikageproces van theodolieten en waterpasinstrumenten werd gevolgd. In het bijzonder waren interessant het vervaardigen van niveau's, het slijpen van lenzen, het coaten van lenzen en het monteren van een theodoliet. LezingMapping for money Voor de „Cartographic Society" hield Mr. W. P. Smith van Fairy Air Survey een lezing met bovengenoemde titel. Hij vertelde over de goede samenwerking die bestaan moet tussen vliegers, fotogrammeters en carto grafen, wil economisch werken mogelijk zijn. De keuze van paspunten is belangrijk i.v.m. de kosten van een expeditie (in ontwikkelingsgebieden). Aerotriangulatie, waarbij veel man- en machineuren op kantoor gemaakt worden, verdient de voorkeur boven het onzekere terreinwerk. Door steeds betere apparatuur wordt het grondwerk steeds minder. Spreker ging ook in op de moeilijkheid: wanneer en welke nieuwe apparatuur moet worden aangeschaft. Als bijzonderheid voor Nederland kan nog de tijdsduur van de lezing worden vermeld: van 18.30 tot 20.00 uur. Decca Navigator Company, New Malden 's Morgens stonden twee films en een inleiding op het programma. De elektronische plaatsbepaling heeft de laatste tijd een grote vlucht genomen. Bij Decca kent men op het ogenblik 4 systemen: Decca Radar, Decca Navigator, Decca Sea Search en Decca Hi-Fix. Dit laatste systeem is vanuit landmeetkundig oogpunt het belangrijkst. Men denke hierbij aan haven werken, hydrografisch werk met grote nauwkeurigheid en aan werk in ontwikkelingsgebieden. Vergeleken met de conventionele methoden levert dit systeem een grote besparing aan tijd en arbeidskrachten. Een tweetal films gaf een indruk van de toepassingen van Hi-Fix. In Nigeria werden in 1957 plannen gemaakt voor een kanaal in de monding van de Bonny River, teneinde het mogelijk te maken dat de haven ook voor grote tankers toegankelijk is. Eerst werd de plaatsbepaling met con ventionele methoden uitgevoerd (bakens en sextanten), maar ver uit land cn bij slecht zicht voldeed deze methode niet. Daarom werd in 1959 een Decca Survey Chain aangelegd. Hoewel deze methode goed voldeed, was de nauwkeurigheid beperkt en daarom werd in 1962 op het toen pas ont wikkelde, nauwkeuriger Hi-Fix systeem overgeschakeld. Sindsdien heeft men onafhankelijk van het zicht en de weersomstandigheden aan de bagger- werkzaamheden kunnen werken. 's-Middags werd de fabriek waar de Hi-Fix apparatuur gemaakt wordt, bezocht. Het bleek dat er zeer veel aandacht aan controle wordt besteed: op iedere man die iets vervaardigt, zijn twee man die zijn werk controleren. Universiteit van Londen In een zeer interessante lezing gaf Prof. E. H. Thompson een overzicht van de geschiedenis van de Londense Universiteit en van de huidige op leiding van geodeten in Engeland. Aan het begin van de 19e eeuw waren Oxford en Cambridge de enige universiteiten. Deze toestand was om ver schillende redenen onbevredigend: het was een zeer traditioneel opgezette

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 51