Ir. J. A. C. E. VAN ROERMUND, Het 150-jarig bestaan van de Topografische Dienst In een wereld van haast en produktie neemt en krijgt men niet gauw de tijd om een terugblik te slaan op het verleden. Is echter een jubileum in het verschiet, dan gaan automatisch de gedachten terug naar vroeger jaren en zeker is dit het geval als het een jubileum betreft van een zeer lang bestaan. Zo vierde op 18 februari 1965 de Topografische dienst zijn 150- jarig bestaan. Een periode, waarvan de historie bewogen kan worden genoemd en die werd gekenmerkt door sterke ups en downs. Dit is verklaarbaar, omdat deze dienst steeds nauw verbonden is ge weest met het militaire element, dus invloed onderging van tijden van oorlog en vrede. Al is deze verbondenheid in later tijden wel steeds minder geworden in de beginperiode werden de opmetingen en verkenningen alleen uitgevoerd door officieren van de Generale Staf, later, omstreeks 1870 door officieren van de landmacht en sinds 1932 door burgers de band met de militaire maatschappij is tot op de huidige dag gebleven, getuige ook het hoofdprodukt, de militaire stafkaart. 127 meter die met een UHF-gemoduleerde lichtbundel werkt en onafhankelijk van de lichtsnelheid is. Dr. A. H. Cook gaf uitleg van een pas ontwikkeld toestel voor zwaartekrachtsmetingen. Dr. W. R. C. Rowley demonstreerde hoe de maser gebruikt kan worden als een standaard van lengte. The Royal Institution of Chartered Surveyors Hierin zijn alle „surveyors" verenigd. Hun beroep wordt als volgt om schreven: „the art of determining the value of all descriptions of landed, mineral and house property, and of the various interests therein; the practice of managing and developing estatesthe science of admeasuring and delinea ting the physical features of the earth, and of measuring and estimating artificer's work". Er wordt onderscheid gemaakt tussen de volgende soorten „surveyors" a. land surveyor landmeter b. mining surveyor mijnmeter c. quantity surveyor specialist voor kostenberekening van bouwplannen (zie ook K. en L. 8oe jg„ p. 18) d. agricultural surveyor soort rentmeester die een landgoed beheert e. town and country planning surveyor planoloog f. valuation surveyor deskundige op het gebied van koop en verkoop van onroerend goed (taxateur) g. building surveyor deskundige voor onderzoek naar toestand van gebouwen (verbouwingen) h. housing manager deze zorgt voor het onderhoud van gebouwen. De secretaris van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius", W. Beekman, Onderdirecteur van de Topografische dienst te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 53