Van 1834 tot 1840 werden, onafhankelijk van het bureau van Van Gorkum, verkenningen verricht in Brabant, het terrein waar kroonprins Willem zijn legers had samengetrokken. Van dit gebied zijn eveneens zeer fraaie manuscriptkaarten bewaard ge bleven. Na 1840 werden de Noordelijke Nederlanden verder verkend en gekaarteerd. Vanaf dit tijdstip werden de werkzaamheden beperkt tot het maken van de kaart; het schrijven van de voorheen be sproken „mémoires" kwam te vervallen. In de hierna volgende decennia tot aan 1932 hebben bij de dienst der Militaire verkenningen vele organisatorische en kaarterings- technische wijzigingen plaats gevonden, het is echter in dit korte bestek niet mogelijk hierop nader in te gaan. Dit geldt te meer, omdat in het navolgende evenzeer de blik moet worden gericht op de Topographische inrichting, die de tweede pijler is geweest waarop de Topografische dienst vanaf 1932 is gefundeerd. Zoals reeds gezegd is, mag 1818 worden aangehouden als officiële stichtingsdatum. Toen werd bij Koninklijk Besluit een „Litho- graphisch établissement" toegevoegd aan de Eerste Afdeling van een in 1806 opgericht „Topographisch bureau". Dit Lithographisch établissement is, ondanks verschillende pogingen, nooit tot ont wikkeling gekomen. Daarentegen stichtte in 1823 de tweede direc teur van de Militaire verkenningen, de genoemde kolonel Van Gorkum, bij zijn dienst in Gent een lithografische inrichting. Deze steendrukkerij, hoe klein ook begonnen, kwam wel tot ontwikkeling en moet worden beschouwd als oorsprong van de drukkerijen van de Topografische dienst. De steendruk was nog maar kort tevoren door de Duitser Senefelder uitgevonden en Van Gorkum liet de kapitein Roloff in Leipzig inlichtingen daarover inwinnen. Boven dien trok hij een zekere Kierdorff als drukker aan, een man die in Gent als particulier drukker werkte en zeer bekwaam was, speciaal in de steendruk. Zoals gezegd, werd deze lithografische inrichting in 1830 ver plaatst van Gent naar Leiden en verhuisde in 1841, bij het eervol ontslag van generaal-majoor Van Gorkum, naar Den Haag. Zij verloor haar zelfstandig bestaan en werd gevoegd bij een nieuw opgericht bureau, het „Bureau Topographie van de Afdeling Genie". Dit duurde niet lang, want bij Koninklijk Besluit in 1848 herkreeg het „Topographisch bureau" wederom zijn zelfstandig heid, rechtstreeks onder het Ministerie van Oorlog. In 1868 vindt bij Koninklijk Besluit nog een organisatiewijziging plaats en wordt de naam gewijzigd in „Topographische inrichting". Deze is blijven bestaan tot 1932. Het opmerkelijke in deze historie is dat deze Topographische inrichting in haar oorsprong verenigd is geweest met de Militaire verkenningen, bij de Belgische opstand ongewild daarvan is afgescheiden omdat de terreinverkenningen ophielden te bestaan 129

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 55