roem verworven door zijn „reliëfmethode", een fraaie wijziging op de „Schraffenmethode" van Lehmann. Onder zijn leiding zijn vrijwel alle manuscriptkaarten van de Zuidelijke Nederlanden tot stand gekomen en tevens de manuscript- kaarten op schaal i 14 400 als resultaat van de werkzaamheden van de commissie tot het vaststellen van de grensscheiding tussen de Nederlanden en Frankrijk (van 1816-1820). Als derde persoon kan genoemd worden de heer C. A. Eckstein, directeur van de Topographische inrichting van 1878-1908. Als graveur in 1857 begonnen, heeft deze man zich opgewerkt tot deze hoge functie en heeft hij zijn inrichting op een zeer hoog niveau weten te brengen, waardoor hij op een 15-tal internationale con gressen de hoogste onderscheidingen ontving. Verschillende werkmethoden zijn door hem ontwikkeld. Zonder in details te treden mogen worden genoemdhet koolbeeld op steen als voorloper van de huidige kopie, de heliogravure op steen en de typo-heliogravure. De belangrijkste uitvinding was wel zijn ets- methode, waarmede hij alle kleuren en tinten kon drukken, die op een kaart gewenst werden. Hij gebruikte hiervoor slechts drie drukstenen, één voor blauw, één voor rood en één voor geel. Men kan deze methode beschouwen als voorloper van de huidige raster-vierkleurendruk. De toepassing van de fotografie is wel door Eckstein verder ontwikkeld, doch de allereerste toepassing hiervan moet worden toegeschreven aan generaal-majoor Besier, omstreeks 1865. Van de moderne tijd, dus vanaf 1932, welke gekenmerkt wordt door de luchtfoto als bouwsteen van de kaart, kan in dit verband de naam worden genoemd van kolonel C. A. J. von Frijtag Drabbe. Hij heeft zich voor de invoering van de luchtfoto sterk beijverd en deze met woord en geschrift gepropageerd voor vele takken van wetenschap. Hij mag pionier genoemd worden van de luchtfoto-interpretatie. Voor het eerst in de historie is een jubileum van deze dienst gevierd. Bij het 100-jarig bestaan was er oorlog, bij het 125-jarig bestaan stond wederom een oorlog voor de deur. Bij dit 150-jarig bestaan was er gedacht aan een luisterrijke viering. Nu was het echter de bestedingsbeperking welke de directeur hierin belemmerde en waardoor het uitgeven van een gedenkboek niet kon doorgaan. Op een bescheiden doch stijlvolle wijze is in de ochtend van 18 februari een bijeenkomst gehouden met het voltallig personeel, waar de directeur, de kolonel W. F. den Hengst, een herdenkings rede hield en aan het personeel een blijvende herinnering werd aangeboden, 's Middags werd een receptie gehouden, waar vele prominenten van wetenschappelijke en militaire zijde de directie kwamen complimenteren. Een historische tentoonstelling gaf een duidelijke indruk van een rijk verleden. Aan de organisatoren van deze herdenking, Ir. L. van Zuylen en Ir. J. van der Linden en enkele andere personeelsleden is daarvoor veel dank verschuldigd. i3i

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 57