158 Na een inleiding en probleemstelling worden de formules afgeleid die het verband aangeven tussen de vorm van het terrein en de vorm van het stereoscopisch model. Uit deze tranformatieformules volgen een aantal eigenschappen omtrent rechten en vlakken in beide systemen. Tevens wordt een uitdrukking gegeven voor de stereoscopische overdrijvingsfactor (dit is de verhoudingsfactor tussen de horizontale en verticale schaal van een stereomodel) Lit deze uitdrukking volgt, dat de overdrijvingsfactor het produkt is van de basishoogteverhouding en een persoonlijke factor. Laatst genoemde factor is vervolgens van een achttal waarnemers bepaald met behulp van geconstrueerde stereofiguren (pyramiden). De resultaten tonen o.a. aan, dat de persoonlijke factor van waar nemer tot waarnemer varieert en tevens, dat sterke hellingen minder overdreven worden waargenomen dan zwakke hellingen. Indien de stereoscoop wordt voorzien van een kijker, blijken per soonlijke factor en dus ook overdrijvingsfactor van enkele waar nemers kleiner te worden. Naast geconstrueerde stereofiguren is bij het onderzoek tevens gebruik gemaakt van luchtopnamen, waarin terreinhellingen zijn bepaald. De foto's kunnen in twee posities onder de stereoscoop worden bekeken, nl. in een bepaalde positie en 200 gr gedraaid, waarbij dan beide opnamen moeten worden verwisseld. Het blijkt dat de positie een rol speelt bij het bepalen van de helling. Vergelijking tussen de pyramidemetingen en de metingen van terreinhellingen in een model blijken tot een verschillend resultaat te leiden. Vermoedelijk hangt dit samen met de beeldinhoud. De overdrijvingsfactor is, het is reeds eerder vermeld, o.a. afhankelijk van de basishoogteverhouding. Door luchtopnamen te gebruiken van hetzelfde terrein maar met een andere basishoogteverhouding kon nogmaals worden vastgesteld, dat sterke hellingen minder overdreven worden waargenomen dan zwakke hellingen. Voor hen, die werkzaam zijn op het gebied der fotoïnterpretatie, bevat dit proefschrift tal van bruikbare gegevens; voor de foto- grammetrie in het algemeen betekent het een verruiming van de kennis omtrent het stereoscopisch zien. Ir. W. Sonnenberg

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 24