i65 treft men aan in [35] en [36], o.m. betreffende een Jena Theo oio van de Gemeente Tilburg. Bij de Staatsmijnen werkt men sedert 1962 met de centesimale graadverdeling. Dit bracht uiteraard een gedeeltelijke ombouw, c.q. vernieuwing van het instrumentarium met zich mee. De aligneer-apparatuur voor het overbrengen van een argument ter hoogte van het maaiveld naar een verdieping van de onder grondse werken van een steenkolenmijn, is de laatste jaren verder beproefd en verbeterd. Hetzelfde kan worden gezegd van de zg. „verticaalkijker" voor het meten van de uitwijking uit de verticale stand van mijnschachten. Ir. J. J. H. Wijnands berichtte hierover in [37]De Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat heeft de in 1961 aangeschafte elektronische coördinatograaf hoofdzakelijk gebruikt voor de kaartering van Hi-Fix-patronen. Ook is een begingemaakt met de automatisering van de kaartering van detailmetingen. Ir. H. Ph. van der Schaaf besprak de codering van veldwerken voor een dergelijke kaartering in [38]. In [39] wordt deze materie besproken door S. C. Hoos. De Optische Industrie „De Oude Delft" is actief op het gebied van de vervaardiging van militaire luchtverkenningscamera's. In [40] wordt door Prof. dr. ir. A. Nawijn een beschouwing gegeven over de eisen die worden gesteld aan camera's voor gebruik op zeer grote en op extreem geringe hoogte en aan de oplossingen die hier voor in Delft zijn gevonden. Zoals reeds in de inleiding van dit verslag werd vermeld, is de invloed van automatisering op allerlei gebieden van de land meetkunde merkbaar. Om tot een doelmatiger werkwijze te komen is door het Kadaster zojuist overgegaan tot de aanschaffing van een aantal schijfrolplanimeters met elektronische registratie Zuse 84, een elektronische rekenmachine Zuse 25 en automatische tekentafel Zuse 64. De combinatie Z 84 - Z 25 zal worden ingezet bij de grootte- en waardebepaling ten behoeve van het te verwerken zeer uitgebreide ruilverkavelingsprogramma. De combinatie Z 64 - Z 25 zal het ook mogelijk maken de detailkaartering te versnellen, zij het dat daar- nodig zal zijn. Daar de aanschaffing nog zeer recent is, kan over bereikte resultaten nog niets worden medegedeeld. Interessant is hierbij op te merken, dat van de Zuse 64 de tafel, alsmede de mecha nische gedeelten worden vervaardigd door de N.V. Hagen Systems te Rotterdamde eerste vijftig exemplaren zullen nog in 1965 wor den afgeleverd. De effectieve afmetingen van de tafel zijn 120 X 140 cm. Een uitvoering met de effectieve afmetingen 150x370 cm is bij genoemde firma in ontwikkeling. Fotogrammetrie In de verslagperiode is het instrumentarium van de Fotogram- metrische dienst van het Kadaster uitgebreid met een ontschran-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 31