i66 kingstoestel SEG-V van Zeiss-Aerotopograph en een autograaf A 8 van Wild met registratie-apparaat EK-5. Deze beide instrumenten zijn continu in gebruik en voldoen volledig aan de gestelde ver wachtingen. Juist voor het afsluiten van dit verslag vond bij genoemde dienst nog de aflevering plaats van een stereocomparator PSK van Zeiss-Aerotopograph met elektromagnetische coördinatenregistreer- apparatuur Ecomat II. Het gehele proces om van foto tot kaart te komen is dank zij gebruikmaking van computers versneld. Tevens is het eindprodukt (kaart of coördinaat) nauwkeuriger. Aanvankelijk werd gebruik gemaakt van benaderingsmethoden voor strook vereffening, waar na de resultaten uit naast elkaar liggende stroken werden ge middeld. Sedert een jaar wordt de blokvereffeningsmethode Van den Hout toegepast; hierbij worden alle modellen gemeenschap pelijk getransformeerd naar het terrestrische stelsel onder gebruik making van overbepaalde gelijkvormigheidstransformaties. De ver effening is gebaseerd op de methode der kleinste kwadraten onder aanname van gelijke gewichten voor alle waarnemingen. Naast de hogere nauwkeurigheid en de meer homogene resultaten biedt deze methode nog het voordeel dat het aantal langs terrestrische weg te bepalen paspunten in het algemeen geringer wordt. Prof. H. Kasper bericht over de methode in [41]. Een soort gelijke ontwikkeling betreffende de blokvereffening vond plaats bij de andere Nederlandse instituten die zich met luchtkaarteering bezig houden, t.w. de Topografische dienst, de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat en de N.V. K.L.M.-Aerocarto. In de verslagperiode zijn uitgebreide proeven genomen om de mogelijkheid te bestuderen van de toepassing van fotogrammetrie voor de bij houding van de kadastrale kaart. De definitieve resul taten hiervan zijn evenwel nog niet bekend. Wel werd een signali- seringsproef voltooid. Ir. P. A. Roos berichtte hierover in [42]. Ir. A. Gorjup publiceerde in[43] de resultaten van een onderzoek naar de nauwkeurigheid van langs fotogrammetrische weg bepaalde oppervlakten. In samenwerking tussen het Laboratorium voor Geodesie te Delft en de N.V. K.L.M.-Aerocarto is een methode ontwikkeld waarbij het registreren van de waarnemingen bij een radiaal- triangulatie geschiedt op merkroosterkaarten. Tevens wordt hierbij gebruik gemaakt van een bandopnameapparaat om verdere informatie snel te kunnen vastleggen. De methode vindt praktische toepassing bij de N.V. K.L.M.-Aerocarto, die haar meetresultaten van meer dan 800 ruiten die waren gemeten met de radiaaltriangu- lator van Wild, ter beschikking stelde van het Laboratorium voor Geodesie. Het betrof hier gestabiliseerde opnamen op de schaal van 160 000, vervaardigd met een Wild RC 9-camera. De sluittermen van de ruiten zoals die in de praktijk worden gevonden, blijken zeer goed overeen te komen met de volgende kleine foutenbronnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 32