van de graveertechniek en van lichtgevoelig polyestermateriaal is het gebruik van inpaskruisjes in de donkere kamer zeer lastig. Door de Topografische dienst werd daarom een ponsapparaat ont wikkeld, waarmee alle deelstukken vóór de belichting van vier langwerpige ponsgaatjes worden voorzien. Door plaatsing op een glasplaat die is voorzien van pennen is een goede inpassing mogelijk. Een gedetailleerde beschrijving van het ponsapparaat geven Ir. L. van Zuijlen en Ir. J. A. van der Linden in [56]. Over de sedert enige jaren gewijzigde werkmethode bij de Topo grafische dienst doet Ir. J. A. C. E. van Roermund mededelingen in [57]- Een duidelijk overzicht over verschillende methoden van kaart- reproduktie geeft M. J. J. Flink, Ing. in [58]. Sedert 1962 worden alle topografische kaarten gedrukt van alu minium drukplaten. Deze leveren een betere kwaliteit drukwerk en zijn bovendien aanmerkelijk goedkoper dan de voorheen ge bruikte zinkplaten. Bij de Hydrografische dienst, die haar drukwerk door parti culiere firma's laat verzorgen, wordt nog steeds van de zinkplaat gebruik gemaakt. Commissie VIBijzondere toepassingen De beoefening van de landmeetkunde in Nederland is hoofd zakelijk in handen van ambtelijke diensten die ressorteren onder verschillende ministeries (Financiën, Waterstaat, Defensie, Land bouw, Onderwijs) of onder de Provinciale of Gemeentelijke over heid. Daarnaast staan de landmeetkundige diensten van enkele cultuur technische en aardoliemaatschappijen en slechts één particulier ingenieursbureau. Er bestaat in vele gevallen een grote mate van samenwerking, al of niet vastgelegd in voorschriften, om dubbel werk te vnnrlrnmpn en gegevens uit te wisseiem De Handleiding voor Technische Werkzaamheden van het Ka daster, waarin de opzet van metingen, meet- en rekenmethoden en de toetsing van uitkomsten worden behandeld, vormt voor deze samenwerking een belangrijke bijdrage, te meer daar de schatting van de nauwkeurigheid van metingen die hierin behandeld wordt, een eenheid in de waardering van de metingsresultaten bevordert. De meetkundige grondslag van de Rijksdriehoeksmeting en het net van hoogtemerken van de Rijkswaterstaat zullen daarom, ook voor werken in de weg- en waterbouwkundige sector, steeds de uitgangspunten voor de metingen vormen. Slechts in zeer inciden tele gevallen zal van lokale stelsels gebruik worden gemaakt i6g Rapporteurs: Ir. H. L. van Gent, 's-Gravenhage Ir. G. A. van Wely, Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 35