170 (Staatsmijnen, Hoogovens), doch dit heeft meestal een historische achtergrond. Met betrekking tot het gebruik van de luchtfoto en de toepassing van de fotogrammetrie in Nederland, ook voor civiele doeleinden, kan worden opgemerkt dat deze slechts zeer geleidelijk terrein winnen; van tijd tot tijd is hiertoe zeker een stimulans nodig. In [59] levert Prof. ir. A. J. van der Weele een positieve bijdrage in deze materie. Naar aanleiding van de vraag waarom in samen hang met de civiele techniek speciale aandacht moet worden be steed aan de fotogrammetrie is zijn mening dat in het algemeen, maar in het bijzonder in Nederland, van de mogelijkheden van de luchtfoto als bron van informatie in onvoldoende mate gebruik wordt gemaakt voor de verbetering en versnelling van het ont werpen en uitvoeren van civiel-technische werken. In Nederland zijn uiteraard nog steeds stemmen die pleiten voor de inrichting van een leidingenkadaster. Dit ligt voor de hand nu er voor steeds groter kapitalen aan olie-, gas- en andere leidingen aan de bodem worden toevertrouwd. Een en ander leidde er in 1962 toe dat de Nederlandse Landmeetkundige Federatie een Studiedag organiseerde, waarop het vraagstuk van een leidingen kadaster niet alleen van technische zijde werd bezien, maar waarop ook organisatorische en juridische aspecten betreffende deze ma terie werden besproken. Wijlen Ir. H. J. van Steenis bracht daartoe een praeadvies uit, dat met de desbetreffende discussies is opgenomen in [60]. Ondanks daartoe gedane pogingen door de genoemde Landmeetkundige Federatie zijn evenwel nog geen prak tische vorderingen gemaakt. Met betrekking tot het vraagstuk van een leidingenkadaster bericht ook L. W. van den Muijzenberg, Ing. in [61]. Behalve het normale landmeetkundig werk worden, zowel door ambtelijke als niet-ambtelijke diensten, bijzondere opdrachten uitgevoerd, die veelal nodig zijn bij de voorbereiding en uitvoering van civiel-technische projecten. In dit rapport worden enkele facetten van dit werk vermeld. Het water speelt in Nederland een belangrijke rol. Men interes seert zich daarbij niet alleen voor extreme standen van het water der Noordzee of van dat van de rivieren, ook kan een juiste kennis van de grondwaterstand en van het verloop daarvan vaak van groot belang zijn. Het eenvoudigste middel hierover in een bepaald gebied iets te weten te komen, is in een groot aantal peilputten gedurende een lange periode de waterstand te meten. In opdracht van de gemeente Apeldoorn is met de publikatie [62] als leidraad een onderzoek uitgevoerd betreffende de hoogten en het gedrag van de grondwaterstand in Kerschoten. De toegepaste methode komt neer op het kiezen van een waarnemingspunt op een zodanige plaats, dat de grondwaterstand er representatief is voor een aantal punten in de omgeving. Het blijkt mogelijk een mathematisch verband af te leiden tussen de grondwaterstand in het waarnemings-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 36