LANDMEETKUNDE Litteratuuroverzicht Walter Grossmann, Geodatische Rechnungen und Abbil- dungen in der Landesvermessung, 260 pag., waarvan 25 pag. tafels 17x24 cm. Zweite erweiterte Auflage, Verlag Konrad Wittwer, Stuttgart, 1964. De tweede druk van dit boek verschijnt in een veel fraaiere vorm dan de eerste uitgave van 1949. Daarbij is de inhoud aanmerkelijk uitgebreid. Prof. Grossmann wijst in zijn voorwoord op de grondige verwarring welke in Duitsland is ontstaan op het gebied van coör dinatensystemen van vaste punten door de oorspronkelijke politieke verdeling in vele kleine staatjes welke ieder voor zich of soms tezamen driehoeksmetingen begonnen, vernieuwden en samen voegden. Hij zegt: „Es gibt keine Stelle in Deutschland in der nicht mehrere Koordinatensysteme nebeneinander und übereinander liegen". Het is de verdienste van dit boek dat het de geodetische ingenieurs inleidt in al de methoden van geodetische berekeningen op de bol en op de ellipsoïde en de daaraan verbonden kaartpro jecties, die door de verschillende Duitse staten in de loop der tijden voor het berekenen van cartesiaanse coördinaten van vaste punten zijn gebruikt; en inleidt op zulk een wijze dat men een inzicht krijgt in de theoretische grondslagen en de mogelijkheden en beperkingen van de verschillende methoden, daarbij vooral ook ingaande op het transformeren van coördinaten van het ene puntsysteem in het andere. Om enige indruk te krijgen welke onderwerpen in het boek worden behandeld, volgen hier de titels van de 8 hoofdstukken: Enkele opmerkingen over de inhoud: Werd in de vorige uitgave slechts de conforme projectie van Gauss-Krüger behandeld, thans worden in hoofdstuk 7 (geheel nieuw) ook de andere, veel toegepaste, conforme projecties behan deld nl. de mercatorprojectie (zowel voor bol als ellipsoïde), de lambertprojectie voor één en twee standaardparallellen, de conforme projectie van ellipsoïde op bol volgens Gauss en wel in de eerste plaats een conforme projectie op de zgn. soldnerbol en vervolgens een conforme projectie met minimale vergroting, zoals ook in 1. Die geometrischen Eigenschaften des Erdellipsoids. 2. Spharische Rechnungen und ebene Abbildungen der Kugel. 3. Die geodatische Linie auf dem Umdrehungsellipsoid. 4. Geographische Koordinaten auf dem Ellipsoid. 5. Rechtwinklige (Soldnersche) Koordinaten auf dem Ellipsoid und ihre ordinatentreue Abbildung m der Ebene. 6. Die Gausssche konforme Abbildung des Erdellipsoids in der Ebene. 7. Überblick über weitere konforme Abbildungen. 8. Anlage der deutschen Landesvermessungen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 3