Statistische dag 1965 Deze 18e Statistische dag in het twintigjarig bestaan van de Vereniging voor Statistiek mocht zich alweer in een grotere belang stelling dan de voorgaande jaren verheugen; ruim 1300 deelnemers woonden op 23 maart jl. in het fraaie RAI congrescentrum te Amsterdam de verschillende voordrachten bij. Zoals gebruikelijk hadden de lezingen alle min of meer een gemeenschappelijk uit gangspunt, aangegeven door het thema van deze dag: Statistiek en Computer. Na de opening door de voorzitter, Dr. Chr. L. Rümke voerde als eerste Prof. dr. ir. W. L. van der Poel het woord over de techniek van elektronische rekenautomaten. De spreker gaf een inleiding in de belangrijkste begrippen van technologie en gebruik van computers. Hoewel op dit gebied nog een snelle ontwikkeling gaande is zijn de mogelijkheden thans al spectaculair. De reken snelheid wordt nog steeds opgevoerdeen moderne rekenautomaat heeft voor een optelling nog maar 5 p sec. nodig en voor een ver menigvuldiging 35 p sec. Voor de geheugens zijn twee factoren van belang nl. de capaciteit, de hoeveelheid gegevens die kan worden opgeborgen, en de zgn. oproeptijd, de tijd nodig voor het opzoeken van iets in het geheugen. Zeer snelle geheugens van magnetische kernen met een oproeptijd van ca. 2 p sec. zijn wegens de prijs maar tot een beperkte grootte verantwoord. Zeer grote geheugens, zoals schijvengeheugens, tot een capaciteit van io8 woorden zijn aanzienlijk langzamer met een oproeptijd van 50-200 p sec. Ook op het gebied van in- en uitvoerapparatuur streeft men naar een verhoging van de verwerkingssnelheid: een automatische schrijfmachine met 10 tekens per seconde is als uitvoer bijv. veel te langzaam. Moderne regeldrukkers kunnen heel wat meer aan, nl. 20 regels van 120 tekens per seconde. De nieuwste ontwikkeling in de uitvoerapparatuur maakt gebruik van xerografie en produceert in één seconde 100 regels. Overigens duikt juist hierna nog een probleem op: de enorme hoeveelheden resultaten moeten in het algemeen nog door de mens worden geïnterpreteerd en de snelheid hiervan is niet te verhogen. 178 [62] Een onderzoek naar de veranderingen van de grondwaterstand in de duinen in de gemeente Schoorl. Archief van Grondwaterstanden T.N.O., Mededeling nr. 1. [63] N. D. Haasbroek: Deformatiemetingen door achterwaartse snijding. T. v. K. en L. 79 (1963), p. 3-12. [64] Prof. A. C. S. vak Heel: Een eenvoudige richtmethode, die grote nauwkeurigheid geeft. T. v. K. en L. 67 (1951), p. 132-142. [65] Ir. C. Frank Jr. en Dr. ir. P. Richardus: Een nieuwe methode van richten met een theodoliet. T. v. K. en L. 69 (1953), p. 194-199. [66] Dr. ir. P. Richardus: De toepassing van de aligneermethode met interferentiepatronen op polygoon- en driehoeksmetingen. X. v. K. en L- 7i (I955). P- 172-177.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 44