179 Gelukkig is de moeilijkheid minder ernstig dan zij op het eerste gezicht lijktvolgens de spreker verdwijnt 90% van de resultaten, o.a. door fouten in de ingevoerde gegevens, in de prullenmand. Hiermee is meteen een belangrijk facet dat bij het gebruik van een computer een rol speelt, aangeroerd, nl. de invoer van de ge gevens. Wil men een bepaald probleem met een rekenautomaat oplossen, dan moet na analyse van het vraagstuk dit eerst worden geprogrammeerd. Om het programmeren te vereenvoudigen zijn speciale „talen" ontwikkeld zoals Fortran en Algol. Hoewel in principe simpel, is het maken van een programma in de praktijk meestal een ingewikkelde zaak, die nogal wat tijd vergt. Naast deze instructies moeten dan nog de nodige getallen worden ingevoerd ten behoeve van de eigenlijke berekening. In deze invoergegevens komen, doordat ze althans gedeeltelijk door menselijke tussenkomst zijn vervaardigd, bijna onvermijdelijk fouten voor. De rekenauto maat levert in zo'n geval meestal wel resultaten; weer een bijdrage tot de bovengenoemde 90%. De conclusie is dan ook: veel zorg besteden aan de in te voeren gegevens. Ondanks enkele nadelen, zal iedereen het eens zijn met de slot opmerking van Prof. Van der Poel, dat de rekenautomaat een weliswaar dom, maar zeer belangrijk hulpmiddel voor de statisticus is. De titel van de volgende voordracht, gehouden door Drs. B. G. Wiggers, was „Statistiek, Operationele Research en Computer". Hoewel de computer hier als laatste wordt genoemd, nam hij in de lezing een vooraanstaande plaats in. Ter illustratie van de huidige mogelijkheden liet de spreker een gedeelte uit de Illinoissuite horen, een muziekstuk gecomponeerd door een computer. Dit is ongeveer als volgt ontstaan: de rekenautomaat bevat in zijn geheugen de verschillende noten en verschillende regels uit de compositieleer, zoals over maat, harmonie e.d. De automaat maakt hieruit op aselecte wijze een keuze en levert zo de partituren van het muziekstuk, dat normaal door menselijke executanten wordt uitgevoerd. Hoewel een computer wel nooit als vernieuwer in de toonkunst zal gaan optreden, slaat hij toch als componist geen slecht figimm Tn diverse o.a. ook voor de Nederlandse radio ge- houden experimenten, wist althans een aantal muziekexperts het computerproduct niet te onderscheiden van normale composities. Na dit wat spectaculaire begin gaf Drs. Wiggers een overzicht van de huidige toepassingen van de rekenautomaat in statistiek en operationele research. Zoals ook in een enquête van de VVS is ge bleken, zijn er al vele rekenprogramma's ontwikkeld o.a. voor berekening van gemiddelde, standaardafwijking, frequentie-ver- deling, toepassing van toetsen (Student, Wilcoxon, y'2, etc.). Een probleem dat zich steeds weer voordoet is de vraag hoe algemeen men het rekenprogramma moet maken; de bittere ervaring heeft geleerd dat dit bijna niet algemeen genoeg kan zijn. Overigens is uit de VVS-enquête te zien, dat men voor een bepaald

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 45