vraagstuk nog kan kiezen uit diverse rekenprogramma's. Zo bestaan er voor een bepaald onderdeel van de regressie-analyse in Nederland 10 rekenprogramma's: 3 in Algol, 3 in Fortran en 4 in machinecodes. Ondanks al veelvuldig gebruik is de verwachting dat het aantal computers zich nog sterk zal uitbreiden; in Nederland zijn nu ca. 150 rekenautomaten in bedrijf, de prognose voor 1970 is 1000. In de middaguren kwamen de 7 secties van de Vereniging ge scheiden bijeen; ook uit de hier gehouden voordrachten bleek duidelijk de belangrijke plaats die de computer op diverse toe passingsgebieden inneemt. Van geodetische kant was interessant de lezing van Ir. J. R. Zweerus over numerieke problemen bij het schatten van parameters bij gebruik van maximum likelihood- en kleinste kwadraten-methodes. Voor een uitgebreid overzicht van het gcbodene op deze weer geslaagde Statistische Dag moge worden verwezen naar het tijdschrift van de organiserende Vereniging: „Statistica Neerlandica". Ir. P. A. Roos Automatiseringsdag Op 23 april j.l. vond in de Jubileumhal van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven de viering plaats van het eerste lustrum van het Genootschap Studiecentrum voor Admini stratieve Automatisering. Na opening van de bijeenkomst door de voorzitter en een korte toespraak door de staatssecretaris voor bedrijfsorganisatie van het ministerie van sociale zaken, kreeg Prof. dr. H. J. Leavitt, hoog leraar in de psychologie en in de industriële administratie aan het Carnegie Institute of Technology te Pittsburgh, het woord voor het uitspreken van zijn rede „A framework for thinking about future management information systems". Het door spreker ontwikkelde raamwerk bevat vier elementen: de organisatorische taak, de organisatorische structuur, het menselijk element en het technisch element. Het grote probleem in een bedrijf of op een kantoor is doorgaans de mens met zijn goede, doch vaak ook minder goede eigenschappen (trots, behoudzucht e.d.) de juiste plaats te verschaffen. Het spreekt dan haast vanzelf dat er in dit opzicht al direct complicaties gaan optreden als de leiding van het bedrijf aan automatisering begint te denken. Evenwel leidt administratieve automatisering tot meer mogelijkheden. Het sneller en langs auto matische weg gereedkomen van bepaalde administratieve gegevens verschaft de leiding de mogelijkheid vlotter en meer gefundeerd beleidsbeslissingen te kunnen nemen dan voorheen. Deze leiding zal dan echter ook in staat moeten zijn deze beslissingen te nemen. Na een korte discussie, waaraan, op uitnodiging, slechts Prof. Mey (Delft/Groningen) en Prof. Wijngaarden (Amsterdam, V.U.) deelnamen, zwermden de ruim 1500 aanwezigen uit over de zeven i8o

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 46