i8i deelbijeenkomsten, die evenals de deelbijeenkomsten in de namiddag her en der verspreid door de lichtstad plaats vonden. Een greep uit de daar behandelde onderwerpen, waarvoor sprekers van goed gehalte en met een grote vakbekwaamheid waren bijeen gebracht, geeft het volgende beeld: „Planningsfilosofie", „Enige psychologische achtergronden van de automatisering", „De invloed van automatisering op de sociale structuur van het bedrijf", „Administrateur en computers", „Organisatie en apparatuur in een rekencentrum". Het is van de organisatoren van de zeer geslaagde lustrumbijeen komst een goede gedachte geweest het technisch aspect van de automatisering wat op de achtergrond te houden en het zwaarte punt vooral te leggen op de mens en zijn plaats in het geautomati seerde of te automatiseren bedrijf. Ir. H. L. van Gent Litteratuuroverzicht Dr. Heinrich Seifers, Rechenprogramme für die Flurbereini- gung bei Anwendung der Transistor-Rechenanlage Zuse Z 25, Din A4, 60 blz. Verlag der Bayerischen Akademie der Wissen schaften in Kommission bei der C. H. Beck'schen Verlagsbuch- handlung, München. Bovengenoemde auteur weet de ruilverkavelings- en kadaster diensten steeds vlot de helpende hand te reiken als het er om gaat de desbetreffende rekenprogramma's aan te passen aan de voort schrijdende techniek. Thans is dit het geval door een uitgebreide publikatie van de rekenprogramma's voor ruilverkavelingswerk zaamheden voor de verwerking met de Zuse-rekenmachine Z 25. Een groot aantal van de behandelde programma's is overigens niet beperkt ruilverkavelingstechnisch, maar algemeen landmeetkundig van aard. Hoewel men uit een inleidende paragraaf de indruk zou kunnen krijgen dat Dr. Seifers zijn ontwikkelingswerk alleen voor de Beierse ruilverkavelingsdienst heeft verricht, zal dit toch met de bedoeling zijn geweest, gelet op de brede blik die hij al vaak heeft getoond bij het propageren van automatische processen in de land meetkunde. Behalve aan de elektronische rekenmachine Z 25 en enige sub- en hulpprogramma's, wordt veel aandacht geschonken aan de in de machine vast ingebouwde programma's. Eén hiervan is het toedelingsprogramma. Hoewel men bij de toedeling in ruilverkave lingen hier te lande geheel of bijna geheel grafische methoden toepast, lijkt het van belang, nu het Nederlandse kadaster zich ook een Zuse Z 25 heeft aangeschaft, na te gaan in hoeverre het rationeel is hierop terug te komen en van genoemd toedelings programma gebruik te gaan maken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 47