i83 In memoriam Ir. H. J. van Steenis Hoewel de aandachtsfeer van Van Steenis veel verder reikte dan de landmeetkunde, rechtvaardigt niet alleen zijn persoon lijkheid, maar ook zijn activiteit op het gebied van ons vak woorden van herdenking, gewijd aan deze markante figuur. Zeer velen in ons land kennen Van Steenis uit anderen hoofde. Voor hen was hij een groot schaakspeler, de voorzitter van de Nederlandse Schaakbond, in welke kwaliteit hij nog slechts enkele weken voor zijn dood ondanks zijn zware ziekte het Hoogoven-Schaaktournooi van 1965 opende. Voor tallozen is hij daarnaast de politicus, de oprichter van de Pacifistisch-Socialistische Partij, zoals ook zo duidelijk bij zijn begrafenis op 10 februari in Utrecht bleek, zowel uit de talrijke aanwezigen uit die sfeer, als vooral uit de keuze van de enige spreker, Prof. dr. J. de Graaf. Van Steenis was verder ook onderwijsman. Immers hij was leraar aan de M.T.S. van september 1939 tot 1945 te Amsterdam en na 1945 tot 1948 te Utrecht. Hij heeft uit die periode zijn sporen achtergelaten in de vorm van het „Leerboek der landmeetkunde", waarvan de eerste druk in iq4i verscheen en de vierde hem juist nog op zijn sterfbed heeft bereikt. Toen het bekende leerboek van De Vos uitverkocht was en Van Steenis het verzoek bereikte een nieuw leerboek voor het MTS-onderwijs te schrijven, kwam uit het advies dat hij mij vroeg voor de inrichting van zulk een boek, de samenwerking en het co-auteurschap tot stand, waaraan ik de beste herinneringen bewaar. Door middel van dit boek, waarvan thans meer dan 10000 exemplaren hun weg in het Nederlandse taalgebied hebben gevonden, heeft Van Steenis mede aan het onderwijs en aan de praktijk van de landmeetkunde grote diensten bewezen, die op zichzelf reeds dit „in memoriam" in het Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde rechtvaardigen. Met de praktijk van de landmeetkunde had Van Steenis intussen na zijn afstuderen ruimschoots kennisgemaakt. Van mei 1931 tot

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 49