i85 Wie een indruk wil krijgen van de activiteiten van het Bureau Van Steenis op civiel-technisch gebied raadplege de fraaie brochure die in 1961 bij het derde lustrum van het bureau is uitgegeven. Voor ons is hier belangrijk hetgeen op landmeetkundig gebied is gepres teerd. Hoewel niet zuiver landmeetkundig, doch wel zeer verwant, zij de activiteit op het gebied van de cultuurtechniek in de breedste zin gememoreerd. Bekendheid kreeg Van Steenis ook door zijn werk op het gebied van kabels en leidingen en de ontwikkeling van een methode tot opsporing dezer leidingen zonder ontgravingen en voor de daarop volgende kaartering. Ook rioleringen werden opge spoord en soms op schaal 1 200 gekaarteerd. Op zuiver landmeetkundig gebied zijn er op het terrein van ingenieursprojecten weinig onderwerpen waarmee Van Steenis niet op een of andere wijze in aanraking is gekomen. Nauwkeurige zettingsmetingen, bepaling van de baan van een te water gelaten schip, kaartering voor uitbreidings- en saneringsplannen, die behoefte hebben aan nauwkeurige kaarten, zijn integrerende delen van de taken van de landmeetkundige afdeling. Veelzijdig was ook de activiteit buiten de grenzen van Nederland. Dit betrof soms opmetingen ten behoeve van Nederlandse aan nemers overzee, soms werk voor oliemaatschappijen. Geschiedde dit gedeeltelijk in regie, vaak ook stelde het bureau Van Steenis vakkundig personeel voor zulke ondernemingen beschikbaar. Zo is het bureau Van Steenis uitgegroeid tot een op het terrein van de landmeetkunde in ons land unieke verschijningsvorm, die in menig geval diensten kon bewijzen, waarvoor andere oplossingen in Nederland bijzonder moeilijk te vinden waren. Thans is de stuwende kracht achter dit alles weggevallen. Deze kracht zat niet in de eerste plaats alleen in zijn technische kennis, maar bovenal in het feit, dat men hier te maken had met een man die trachtte te leven overeenkomstig zijn beginselen. Dat is een zeldzame ver schijning in onze samenleving. Ik was het op het vlak van de praktische politiek met hem oneens, maar erken in hem een pionier, omdat hij in ons bedrijfs- en maat- schappeliik leven het begrip „winst" niet verwierp, maar eigen opvattingen van hoog zedelijk gehalte over de besteding van wmst in praktijk bracht, waarbij dienst aan de gemeenschap door middel van zijn arbeidsgemeenschap vooropstond. Dit alles maakt de positie van een opvolger moeilijk, tenzij deze geen verder reikende pretentie heeft dan directeur van een inge nieursbureau te zijn. Schrijver dezes zou in dat geval dan helaas moeten vaststellen, dat het vinden van een waardige opvolger van Van Steenis blijkbaar te moeilijk was. W. Schermerhorn

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 51