195 opdracht mee te geven, dient een gewijzigde motie in waarvan de tekst luidt: „De Algemene Vergadering van de Vereniging voor Kadaster en Landmeet kunde nodigt het Bestuur uit te onderzoeken welke feitelijke mogelijkheden er zijn om te komen tot samenwerking op wetenschappelijk gebied in de Nederlandse landmeetkundige wereld". De motie wordt met grote meerderheid, en slechts 7 stemmen tegen, door de vergadering aangenomen. De voorzitter schorst de vergadering. De voorzitter heropent de vergadering om 14.15 uur met een woord van welkom tot de leden van de Vereniging van Hypotheekbewaarders, die gevolg hebben gegeven aan de uitnodiging om de middagvergadering bij te wonen, zich daarbij in het bijzonder richtend tot Drs. J. J. Mottier, hypo theekbewaarder te Zierikzee, die, na de inleiding door de heer W. Joosten, zal vertellen over zijn praktijkervaringen. De aanwezigheid van een zo groot aantal bewaarders wordt ten zeerste door K. en L. op prijs gesteld. Niet alleen voor het door hen te leveren aandeel in de discussie, maar ook als symbool van de ambtelijke samenwerking. Het contact op het bureau is veelvuldig, daarbuiten is het beperkt. Het gezamenlijk bespreken van de gemeenschappelijke belangen zal ook in de toekomst wenselijk zijn. De voor zitter hoopt dat deze middag daartoe zal bijdragen. Het heeft de voorzitter verheugd dat de heer Joosten spontaan op de uitnodiging een inleiding te houden heeft gereageerd. Zijn ideëen omtrent een gewijzigde hypothecair-kadastrale boekhouding zijn al eerder, nl. in 1947, door hem gelanceerd. Het moet voor hem, aldus de voorzitter, een grote voldoening zijn deze ideeën thans in de praktijk toegepast te zien. Even zeer verheugt het de voorzitter dat Drs. Mottier bereid is gebleken het betoog van de heer Joosten aan te vullen en af te ronden door iets over zijn praktijk ervaringen te willen vertellen. De voorzitter venvelkomt Mr. ir. S. M. Meelker, directeur, hoofd van de Direct'e kadaster en hypotheken, die, komende van een andere vergade ring, inmiddels is gearriveerd. Dat de heer Meelker ondanks het samen vallen van vergaderingen zich de moeite heeft getroost om toch nog te komen, onderstreept de belangrijkheid van het te behandelen onderwerp. Vervolgens verleent de voorzitter het woord aan de heer Joosten, die een inleiding houdt over het onderwerp: „De nieuwe hypothecair-kadastrale boekhouding". Daarna verleent de voorzitter het woord aan Drs. Mottier, die spreekt over de ervaringen opgedaan bij de invoering en het gebruik van het nieuwe systeem van boekhouding aan de bewaring te Zierikzee. (De twee voordrach ten, of een bewerking daarvan, zullen vermoedelijk in de oktoberaflevering van dit Tijdschrift worden gepubliceerd.) Na beide sprekers bedankt te hebben voor het gebodene, geeft de voorzitter gelegenheid tot het stellen van vragen en het voeren van discussie. De heer P. M. Overbeeke, hoofdbewaarder, onderstreept de wenselijkheid van contact. De Vereniging van Hypotheekbewaarders streeft dit na en is~ mede daarom dankbaar voor de gedane uitnodiging. Spreker stelt het zeer op prijs dat er gelegenheid wordt geboden tot discussie. Er waren twee refe raten, het ene theoretisch, het andere praktisch. Op het praktische gedeelte wil spreker bij gebrek aan ervaring geen kritiek oefenen. Wel wil hij zijn mening, speciaal over het theoretische gedeelte, naar voren brengen. Voorop moet worden gesteld, dat de administratie, zowel van de hypothecaire als van de kadastrale boekhouding, deugdelijk moet zijn. Het publiek wenst dit en heeft er ook recht op. Als het systeem van administreren wordt veranderd, is de eerste eis dat de deugdelijkheid minstens dezelfde is. Indien aan deze eis is voldaan, is de tweede eis dat de nieuwe werkwijze efficiënter is, hetgeen o.m. dient te blijken uit een geringere personeelsbehoefte, zeker nu uit het betoog is gebleken dat er geen ruimtevoordelen zijn. Verder dient het publiek vlot en goed te worden bediend. De heer Joosten, aldus de spreker, noemde o.m. als voordeel dat op één artikelkaart alle percelen voorkomen voorzover toebehorende aan één

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 61