196 rechthebbende onder één bewaring gelegen, onverschillig in welke gemeente deze percelen zijn gelegen. Dit acht spreker geen voordeel, omdat het aantal rechthebbenden dat meer dan een artikel heeft, procentueel zeer gering is. Dat er per bewaring met één aanslag voor de grondbelasting kan worden volstaan acht spreker evenmin een voordeel, omdat er geen inlichtingen per gemeente kunnen worden verstrekt. De overboekingen worden weliswaar beperkt, maar spreker acht het voordeel problematisch. De perceelskaarten zijn goed toegankelijk. Toch is volgens spreker ook dit voordeel problematisch omdat het zoeken naar die kaarten een bijzonder vervelend werk is. Het opbergen in kluizen is niet mogelijk omdat er in nieuwe gebouwen geen kluizen meer worden gemaakt. Spreker verwijst naar de proeven in Soeren en Dieren, beide miniatuur gemeenten. Het kaartsys teem is daar 24 jaar lang bijgehouden. Tenslotte is het, als niet efficiënt, losgelaten. In verband met het terugzoeken van de geschiedenis moeten de kaarten bewaard blijven, hetgeen gigantische ruimteproblemen schept. Deze enorme behoefte aan kantoorruimte maakt het terugzoeken weer zeer bezwaarlijk. Spreker vraagt zich af hoe het gaat met het afgeven van extracten, bijvoorbeeld betreffende landgoederen. Zeer verstandig is het volgens spreker geweest om de proef aan een kleine bewaring te nemen. Aan een grote bewaring zou de ramp niet te overzien zijn geweest. De heer Joosten antwoordt, dat bij toetsing van gemeenteleggers op hun juistheid 40% van de leggers fouten bevatten. Verder is de totaalkaart zeer geschikt om een aanslag per gemeente te maken. Na overboeking kan de Staat nr. 73 vervallen. Ook de vervallen perceelkaarten kunnen verdwijnen. Het ruimtegebrek is schijnbaar, omdat nu de vervallen leggers moeten worden bewaard. Het ladenkastsysteem vergt zeker niet meer ruimte. Bij grote leggerartikelen is het opzoeken van een perceel lang niet gemakkelijk. Het hoofd van de legger kan niet ordelijk worden bijgewerkt, zeker niet als het posten uit het Reg. nr. 51 betreft. Natuurlijk dient de administratie deugdelijk te zijn. Deze eis wordt aan elk systeem gesteld. De heer Stuurman vraagt of dit systeem ook ruimte biedt voor de hypo thecaire boekhouding. De heer Joosten antwoordt dat het register nr. 69a gehandhaafd blijft. De heer Van der Graaf stelt vragen ten aanzien van de nummering van de artikelen, over de vervallen perceelkaarten en vervallen artikelkaarten. Voorts is spreker van mening, dat als zakelijk recht ook de hypotheek dient te worden opgenomen. Verder vraagt spreker waarom alleen op de totaal- kaarten het adres voorkomt, en of dit geen moeilijkheden oplevert bij het aanschrijven voor de meting uit de reg.-ga-kaarten. De heer Joosten antwoordt dat vervallen perceelkaarten wel, vervallen tenaamstellingskaarten niet vernietigd kunnen worden. Het zakelijk recht van hypotheek is bewust niet opgenomen wegens het tijdelijk karakter. Het adres is alleen op de totaalkaart opgenomen om de bijwerking te be perken. Mr. L. F. Berretty deelt mede dat de hypothecair-kadastrale boek houding voor hem een onbekend begrip is. Zowel een kadastrale als een hypothecaire boekhouding zijn hem bekend. Echter geen hypothecair- kadastrale. Spreker meent dat bedoeld wordt: een verbeterde kadastrale legger. Naar zijn mening kan buiten de wetgever om geen verbeterde hypo thecair-kadastrale boekhouding worden opgezet. De heer Joosten antwoordt dat de administratie op de overschrijvingen behoort tot de hypothecaire boekhouding, hetgeen te verklaren is door invloeden uit het Franse recht, dat hier te lande van 1811 tot 1838 heeft gegolden. Mr. Berretty beaamt de historische juistheid, maar merkt op dat de overheid de kadastrale legger ook voor de belastingheffing benut. Spreker is van mening, dat het ruimteprobleem reëel bestaat. In Zierikzee was, ten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 62