i97 gevolge van de herverkaveling, een eenvoudige boekhouding voorhanden. Er waren slechts 35.000 kaarten op te bergen. Aangezien dit aantal al ruimteproblemen gaf, zal bij een groot kantoor de situatie nog vele malen ongunstiger zijn. De kadastrale legger daarentegen zou aanzienlijk kleiner kunnen worden. De heer Joosten antwoordt dat in de kadastrale legger wordt gewerkt tot deze vol is. Daarna moet men ze eeuwig bewaren. Mr. Berretty vraagt of statistisch is nagegaan hoe groot het aantal op- bergfouten in het kaartenbestand van 35.000 stuks was. Bij een kaarten- bestand van, zeg maar, een half miljoen, moet het aantal opbergfouten zeer aanzienlijk zijn. De heer Joosten antwoordt dat inderdaad kaarten kunnen zoekraken door verkeerd opbergen of anderszins. Bij ponskaarten bestaan dezelfde bezwaren en toch ziet men daar een ontzaglijke ontwikkeling. Dit risico van opbergfouten neemt men zonder meer. Het besproken systeem echter houdt de mogelijkheid van controle in en heeft dit risico dus niet. Mr. Berretty, door het antwoord niet geheel bevredigd, is van mening dat er geen fouten mogen worden gemaakt. Hij vraagt vervolgens of bekend is hoeveel inzagen er bij een kaartenbestand van 500.000 stuks worden genomen. De heer Joosten deelt mede dat dit niet is onderzocht. Mr. Berretty is van mening dat een dergelijk onderzoek noodzakelijk is, alvorens over het nut van het nieuwe systeem kan worden geoordeeld. De heer Joosten antwoordt dat eventuele bezwaren zouden kunnen worden ondervangen door ook de inzagen door lichtdrukken te vervangen. Mr. Berretty wijst er op, dat bij de kadastrale legger het fotokopieer apparaat uitkomst kan bieden. De heer Joosten, meer in het algemeen sprekend, noemt een aantal mogelijkheden die het nieuwe systeem biedt. Spreker is ervan overtuigd, dat er schoonheidsfouten aan dat systeem kleven, maar het is dan ook nog maar een proef. De voorzitter dankt de inleiders voor hetgeen zij de vergadering hebben geboden en de overige sprekers voor de waardevolle bijdragen aan de dis cussie. Rondvraag. Van de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt. De heer P. J. Griep, voorzitter van het Landmeetkundig Gezelschap „Snellius", spreekt zijn dank uit voor de gezonden uitnodiging. Door het Gezelschap wordt een nauw contact met K. en L. en met de kadastrale dienst zeer op prijs gesteld. Spreker wijst op de mogelijkheid om donateur van het Gezelschap te worden, zulks om de financiële moeilijkheden, in het bijzonder ten aanzien van de komende lustrumviering, te verlichten. De voorzitter spreekt de hoop uit dat vele leden aan de oproep om donateur te worden gehoor zullen geven. Sluiting. De voorzitter dankt de aanwezigen voor hun medewerking en sluit omstreeks 16.30 de vergadering. De secretaris, Ir. G. C. Dogterom Bibliotheek voor Kadaster en Landmeetkunde Bibliothecaris-. Ir. F. Harkink, Centraal teken- en opleidingsbureau van het kadaster, Nieuwe Haven 6, 's-Gravenhage, tel. 180647. De catalogus samen met de supplementen A en B is verkrijgbaar kj 0.75, het supplement C eveneens k f 0.75 (postrekening 103547 van Ir- F- Harkink, Rijswijk (Z.-H.)).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 63