steeds wordt opgemaakt, wordt gedefinieerd als [A] (T« To), had het aanbeveling verdiend in XVII.3.B 8 te vervangen door fA. Men verkrijgt dan de formules van blz. 214 van de H.T.W. Hoofdstuk XIX (indirecte lengtemeting) heeft, zoals reeds werd gezegd, een belangrijke uitbreiding gekregen door toevoeging van de paragraaf XIX.7: Elektromagnetische afstandmeting. Zij brengt de lezer in contact met de belangrijke fysische toepassingen die in de afgelopen jaren hun intrede in de landmeetkunde hebben gedaan en die bezig zijn zich steeds verder te ontwikkelen. Reeds thans bewijzen bijv. de tellurometer (elektronische afstandmeting) en geodimeter (elektro-optische afstandmeting) in dit vak belang rijke diensten. Hoewel, evenals in sommige andere delen van het boek, ook in deze paragraaf naar mijn oordeel het accent wat te veel gelegd is op het instrumentele gedeelte, heeft de bijdrage van Ir. De Bruijn de grote verdienste, dat ze in een betrekkelijk kort bestek voor het eerst in een Nederlands leerboek over landmeet kunde een goed overzicht geeft van deze moderne wijze van af standmeting. Wie zich in deze materie verder wil verdiepen vindt op de bladzijden 381 en 382 een indrukwekkende litteratuuropgave. Doordat in de inhoudsopgave van het boek alleen een indeling is gemaakt naar de hoofdstukken en paragrafen en, zulks in tegen stelling met alle vorige drukken, een verwijzing naar de artikels achterwege is gelaten, heeft deze inhoudsopgave sterk aan over zichtelijkheid gewonnen. Een trefwoordenregister aan het eind van het boek vergemakkelijkt bovendien zeer het zoeken naar de plaats waar een bepaald onderwerp is behandeld. N. D. Haasbroek 143

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 9