bevelen. Voorzover dat niet is geschied, zal aan de rechterlijke be slissing uitvoering moeten worden gegeven zodra zij kracht van ge wijsde heeft verkregen. In het algemeen zal een dergelijke rechterlijke beslissing slechts administratieve betekenis hebben, en dus slechts uitmaken wat er in de kadastrale boekhouding wel of niet moet worden vermeld, zonder dat daardoor tussen belanghebbenden wordt uitgemaakt of het wel vermelde juist is of dat het niet vermelde niet bestaat1). Niettemin is de mogelijkheid om een beroep op de rechter te doen, indien vermeldingen zijn gedaan die onjuist zijn, of ten onrechte gegevens achterwege zijn gelaten, van belang. Men denke eens aan het geval dat de kadastrale gegevens de indruk wekken dat niet A eigenaar is van een bepaald perceel, maar B, of dat dit perceel zwaar met hypotheken is belast, terwijl dit inderdaad niet het geval is. A zal het dan wel heel moeilijk vallen dit perceel tegen een aanne melijke prijs te verkopen of onder hypothecair verband daarvan geld op te nemen. Het ontwerp brengt echter met zich mede, dat in een bepaald ge val de beslissing van de rechter op het in art. 15 bedoelde verzoek schrift beslissend is voor de omvang van het object dat aan be langhebbenden ingevolge de inschrijving van de transportakte toe komt, nl. indien met toepassing van art. 8 een gedeelte van een bestaand kadastraal perceel is overgedragen dat in de akte van over dracht nader is omschreven met de bepaling dat voor die omschrij ving in de plaats zal treden de door de Rijksdienst aan dat gedeelte te geven kadastrale aanduiding. Deze kadastrale aanduiding zal tenslotte de grenzen van het overgedragen stuk grond ook tussen partijen bepalen, en komen de grenzen van het door de Rijksdienst gevormde nieuwe kadastraal perceel naar de mening van koper of verkoper niet overeen met die van het overgedragen gedeelte van het oude, dan zal door een rechterlijke beslissing als hier bedoeld een ook de wederpartij bindend redres kunnen plaats vinden. 2) Het belangrijkste wat het ontwerp brengt is naar mijn gevoel wel het aan de vernieuwing gewijde vierde hoofdstuk. Het zal de lezers van dit tijdschrift wel niet onbekend zijn dat voor vele gebieden van ons land de bestaande kadastrale gegevens niet meer aan redelijke eisen van nauwkeurigheid en betrouwbaarheid voldoen. Op ver nieuwing daarvan is reeds vaak aangedrongen, o.m. reeds door de hiervoor genoemde Staatscommissie van 1906 en de Commissie Hof. Bij het ontwerp is het voorstel dienaangaande van laatstge noemde commissie als grondslag gekozen, doch niet geheel gevolgd. De Commissie Hof nam als uitgangspunt voor de regeling van de 210 Zie toelichting Rapport, p. 64-65. 2) Men kan zich echter afvragen of, indien de mogelijkheid van dit redres niet meer bestaat, koper of verkoper op grond van de obligatoire overeen komst die tot de overdracht verplichtte, niet van zijn wederpartij kan ver langen dat zij medewerkt aan een nieuwe akte van transport die alles in het reine brengt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 12