215 voorzover zij voortdurend en zichtbaar zijn, en door herleving (art. 748) indien zij zichtbaar zijn, en die ondanks die zichtbaarheid en voortduring toch nog bij de vernieuwing over het hoofd zouden kunnen worden gezien of vergeten. Indien er bezwaren tegen de ter inzage gelegde stukken zijn in gediend, moet ingevolge het eerste lid van art. 24 van het ontwerp de ambtenaar eerst trachten daaromtrent overeenstemming te ver krijgen. Lukt dat, dan moet de ambtenaar dat ingevolge het tweede lid van dat artikel vaststellen, en de daardoor vastgestelde recht hebbenden in de openbare registers doen inschrijven, welke inschrij ving hetzelfde gevolg heeft, als de inschrijving van de lijst van recht hebbenden, waartegen geen bezwaren zijn ingebracht. Slaagt de ambtenaar niet in het verkrijgen van overeenstemming, dan zendt hij het proces-verbaal van het omtrent de bezwaren ver handelde met een afschrift van de lijst van rechthebbenden en een kopie van de kadastrale kaart en de daaraan ten grondslag liggende bescheiden, voorzover deze betrekking hebben op de percelen die bij de bezwaren zijn betrokken, aan de rechter-commissaris, die ingevolge art. 25 tot taak heeft de opposanten en de op de lijst voor komende belanghebbenden bij aangetekende brief op te roepen om op een bepaald tijdstip voor hem te verschijnen. De rechter-com missaris houdt dan een zitting die door de ambtenaar of diens plaats vervanger wordt bijgewoond, en waarvan een proces-verbaal wordt opgemaakt (art. 26). Zij die niet ter zitting zijn verschenen, worden geacht hun bezwaren te hebben ingetrokken, tenzij zij binnen een week na de zitting bij aangetekende brief aan de rechter-commissaris hun niet-verschijnen door een beroep op overmacht rechtvaardigen en deze overmacht binnen een door de rechter-commissaris te be palen termijn aannemelijk weten te maken. Indien de rechter-com missaris alsnog overeenstemming weet te verkrijgen, leidt deze tot hetzelfde resultaat als waartoe de door de ambtenaar verkregen overeenstemming zou hebben geleid (art. 27 lid 1). Partijen tussen welke geen overeenstemming is verkregen worden, voorzover hun geschil niet reeds aanhangig is, door de rechter-commissaris naar een door hem te bepalen zitting van de rechtbank verwezen (art. 27 lid 2) op welke zitting de zaak, die door deze verwijzing, welke de dagvaarding vervangt, "aanhangig is-gemaakt,- op de-gewone, wijze wordt behandeld. Het vonnis heeft, zodra het kracht van gewijsde heeft verkregen dezelfde werking als een proces-verbaal waaruit overeenstemming blijkt (art. 28 lid 1 en 2). Lid 3 van art. 28 treft nog enige voorzieningen om te voorkomen dat het vonnis ten eeuwi gen dage voor vernietiging ingevolge verzet open blijft staan, en dus van kracht van gewijsde verstoken blijft, of dat van een tijdig daar tegen ingesteld beroep niet blijkt. Over de in het vijfde hoofdstuk vervatte slot- en overgangsbe palingen zal ik niet veel zeggen. Art. 30 verplicht zakelijk gerechtigden en gebruikers van de grond te gedogen dat hun gronden worden betreden of dat daarop metin-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 17