Toch wil ik niet ontkennen dat, van overheidsstandpunt gezien, een zo volledig mogelijk pachtkadaster op den duur zeker het na streven waard is. Maar ik begrijp niet, waarom de Commissie zo opziet tegen de moeiten en kosten van het bewerken en ter plaatse controleren der grondkamer-gegevens. Heeft zij zich wel gereali seerd, dat ruilverkaveling nu al voor één en een kwart miljoen hec tare is aangevraagd en dat voor héél dat grote gebied dus toch een volledige pachtregistratie moet plaats vinden, waarmee men helaas na de ruilverkaveling nu niets meer doet En waarom zou men in andere gebieden ook het ambitieuze hermetingsprogramma, dat de Commissie blijkbaar voor ogen staat, niet mede aan de initiële pacht registratie kunnen dienstbaar maken Dat zo'n registratie een werk van lange adem zou zijn is geen bezwaar, want dat was de oorspron kelijke kadastrering van de eigendom ook, om van de kadastrale vernieuwing maar niet te spreken. Nog veel minder begrijp ik van de bijzondere moeilijkheden, die aan de bijhouding van de pachtregistratie verbonden zouden zijn. Als de Commissie opmerkt, dat een pachtovereenkomst zonder goed keuring van de grondkamer en dus buiten kennisgeving aan het kadaster kan eindigen door de feitelijke uitvoering van een beëin digingsovereenkomst, kan men daar tegenover stellen, dat hypo theek altijd buiten de registers om eindigt door betaling van de schuld. Dat voorts de automatische verlenging zich noodzakelijker wijs buiten de registers om voltrekt is evenmin een bezwaar. Als de pachtovereenkomst eenmaal is ingeschreven, weet een ieder dat hij met de mogelijkheid daarvan heeft te rekenen. Wat tenslotte de mondelinge pacht betreft, deze vormt, geheel afgezien van de registratiemogelijkheid, toch al een probleem. Een probleem dat overigens door de verscherpte sancties van de Pachtwet kwantitatief wel in betekenis is afgenomen x)Moet men nu vanwege de hooguit 20% mondelinge pacht de registratie achter wege laten óók voor de 80% schriftelijke pacht En dat, terwijl men zowel uit een oogpunt van goede trouw-bescherming in het privaatrecht als uit een oogpunt van verschillende publiekrechte lijke doeleinden, waaronder n.m.m. de hele ruilverkaveling 2), de mondelinge pacht, maar beter buiten de deur kan houden Mij komen de juridische argumenten van de Commissie -behalve verouderd ook nog gezocht voor. 221 h Op grond van aanwijzingen, verkregen bij een onlangs onder de grond kamers gehouden enquête, kan men concluderen, dat het percentage monde linge pacht landelijk in ieder geval beneden 25% ligt, terwijl het regionaal sterk uiteenloopt, bijv. van 5% in Zeeland tot 25% (voor los land) in Drente. De hoogste percentages betreffen trouwens overal de pacht van los land, doorgaans binnen de familie. Waarschijnlijk zou juist onder invloed van een eventuele pachtregistratie de mondelinge pacht nog verder worden terug gedrongen, zoals vermoedelijk ook het geval is geweest in Zeeland, waar in verband met de herverkaveling reeds jaren een complete grondgebruik registratie bestaat. 2) Zie daaromtrent nader mijn betoog in T. v. K. en L. juni 1964, p. 120.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 23