234 nog niet in dat degeen aan wie geleverd is, nu inderdaad de recht verkrijgende is. Het register geeft geen antwoord op de vragen of in een bepaald geval hij, die leverde, beschikkingsbevoegd was en of de levering berustte op een geldige rechtstitel. Dit zijn zaken, die door de belanghebbende zelf onderzocht moeten worden, wil hij zich daaromtrent zekerheid verschaffenhet systeem is negatief. Dat de voorkeur van de Nederlandse burger nog steeds uitgaat (ook blijkens de enquête gehouden ten behoeve van de samenstelling van het nieuwe B.W.) naar het negatieve stelsel van publiciteit, is naar het voorkomt goeddeels toe te schrijven aan zijn vrijheidszin. Overschakeling naar een meer positief systeem zou onherroepelijk een grotere ambtelijke bemoeienis meebrengen, iets waar die vrij heidslievende burger afwerend tegenover schijnt te staan. Hij wil naar eigen believen over zijn eigendom beschikken, althans over datgene wat hij als zijn eigendom beschouwt. Elke inmenging van derden, die een beperking inhoudt van dat vrij beschikken, ziet hij als een aanslag op zijn eigenaarsrechten, wat men in vele gevallen kan vertalen met een aanslag op zijn persoon. In feite ziet hij in de verplichte openbaarmaking reeds een vrij heidsberoving. Zou het niet zo zijn, dat indien die inschrijving in de openbare registers facultatief was gesteld, velen, zo niet de meesten, met een grote boog om dat openbare register zouden heenlopen Zou de belangstelling voor het systeem groter zijn indien het volle diger was? Ik waag het te betwijfelen. Zelden of nooit hoort men van de zijde der direct belanghebbenden (ontegenzeggelijk moet het van algemeen belang worden geacht, dat een ieder in de gelegenheid wordt gesteld na te gaan, welke mutaties zich in de rechtstoestand m.b.t. onroerend goed hebben voorgedaan! klachten over de onvol ledigheid der openbare registers. Worden die klachten vernomen, dan komen ze nagenoeg altijd van de zijde van hen, die ijveren voor een beter kadaster. We menen te mogen stellen, dat de openbare registers een dubbele functie hebben. In de eerste plaats wordt door de inschrijving in die registers aan bepaalde in de ingeschreven akte geconstateerde rechtshandelingen een gewild rechtsgevolg toegekendin de tweede plaats kunnen die registers hen, die deelnemen aan het rechtsver keer van onroerend goed, enige zekerheid verschaffen omtrent de rechtstoestand van dat goed. Om echter van deze tweede functie een effectief gebruik te kunnen maken, moeten die registers op een eenvoudige wijze toegankelijk zijn, hetgeen de noodzakelijkheid meebrengt die registers, die uiteindelijk bestaan uit in tijdsvolgorde ingebonden afschriften van akten, van goede klappers te voorzien. In het aanhouden van een klapper op naam (van de rechtsverkrij ger) werd reeds in 1828 voorzien. Daarmee was echter de toegang tot het openbare register niet geheel ontsloten; wist men de naam van de eigenaar niet, dan viel het niet mee iets in die registers na te gaan. Uitkomst, zij het slechts ten dele, bracht hier het kadaster. Wat is dat kadaster in de zin van functie Bij zijn instelling was

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 36