239 „Immers, de gegevens over de zakelijke rechtstoestand van onroerende zaken verkrijgt het kadaster in het algemeen uit de in de openbare registers gepubliceerde stukken. Omgekeerd vormt de kadastrale perceelsindeling het middel om de openbare regis ters met vrucht te kunnen raadplegen. Door deze wisselwerking is het uit organisatorisch oogpunt voor de hand liggend, dat één dienst de zorg heeft zowel voor de openbare registers als voor de kadastrale kaarten en registers". Een dergelijke samenstelling van organen behoeft geen nieuwe wet om gerealiseerd te worden. De oorzaak van deze vermenging van rechtsregels moet m.i. in de eerste plaats gezocht worden in het feit, dat het uitgangspunt het bestaande orgaan (of de geconsta teerde verwevenheid der bestaande organen, de afdelingen hypo theken en kadaster) is geweest en van uit dit orgaan de functie is afgeleid, in plaats van andersom. De kadastrale kaarten en de kadastrale registers vormen het onderwerp van hoofdstuk II. Zowel kaarten als registers zijn slechts hulpmiddelen bij de uitoefening van de registrerende taak. Het ware logischer geweest indien hier de registers vóórop waren gesteld, want het zijn in de eerste plaats de registers, die de functie bepalen. De taak is registreren. De kaart met zijn nummering is op zijn beurt weer een hulpmiddel om de registratie-eenheden op eenvoudige en ondubbelzinnige wijze weer te geven. Was de Commissie bij het ontwerpen van de kadasterwet uitge gaan van de functie kadaster, dan zou dit hoofdstuk met hoofdstuk III het hoofdbestanddeel van de gehele wettelijke regeling hebben uitgemaakt. Voor het opnemen van bepalingen, als die van hoofd stuk I was dan geen aanleiding geweest. De bepaling van artikel 15 is een novum in de kadastrale registra tie. De bedoeling is de belanghebbende burger in de gelegenheid te stellen zijn goed- of afkeuring te kennen te geven met betrekking tot de door de Rijksdienst getrokken conclusies uit de door hem (die dienst) bekend geworden gegevens in zake de veranderingen van de bij de Rijksdienst bekende rechtstoestand. Het aanbrengen van wijzigingen in de door de Rijksdienst geregistreerde rechtstoe stand is een aangelegenheid, waarop de belanghebbenden generlei invloed kunnen uitoefenen. De Rijksdienst kan die veranderingen geheel op eigen gezag aanbrengen. Aan het opnemen van de veranderingen in het kadaster zijn hoe zou zulks mogelijk zijn geen privaatrechtelijke rechtsgevolgen verbonden. Er overkomt de zakelijk rechthebbende niets als hij de per aangetekende brief toegezonden kennisgeving voor kennisgeving aanneemt. Wat is dan de betekenis van artikel 15 Moeten we niet tot de slotsom komen, dat het scheppen van de rechterlijke tussenkomst (niet minder dan 3 instanties, indien we de ambtenaar meerekenen) uiteindelijk bedoeld is de Rijksdienst een formele garantie te ver-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 41