W. JOOSTEN, Perceel en publikatie Aan uw uitnodiging tot het geven van een kritische beschouwing over het juridische gedeelte van het rapport van de bij Koninklijk besluit van 12 augustus 1957 nr. 35 ingestelde Staatscommissie, heb ik gaarne willen voldoen. Ik wil echter voorop stellen dat uit de volgende beschouwingen geenszins zal mogen worden afgeleid dat mijn mening over de inhoud van het rapport negatief zou zijn, het tegendeel is waar. Als zeer belangrijke punten uit het rapport heb ik aangetekend: ie. dat de Commissie tot de overtuiging is gekomen dat een ge heel nieuwe wettelijke regeling van het Kadaster wenselijk moet worden geacht; 2e. dat geadviseerd wordt tot het in het leven roepen van een Kadasterraad 3e. dat het ontwerp Kadasterwet de instelling van een Rijksdienst van het Kadaster beoogt. Het onderdeel A van de in het rapport behandelde onderwerpen geeft een analyse van de functie die de dienst van het Kadaster vervult. Als liggende op privaatrechtelijk terrein worden o.m. genoemd: a) het houden van de openbare registers bestemd tot de overschrij ving en inschrijving van akten tot levering van en vestiging van zakelijke rechten op onroerende goederen; b) het houden van de kadastrale registers en kaarten die ten nauw ste in verband staan met het privaatrecht, aangezien de kadas trale perceelsindeling die in deze registers en op de kaarten is weergegeven het middel vormt om met vrucht de openbare re gisters te kunnen raadplegen. Voorts worden nog enige punten genoemd, zowel van privaat rechtelijke als van publiekrechtelijke aard die, hoewel zij zeker niet minder belangrijk zijn dan de zo juist genoemde, buiten bespreking blijven. In ons negatieve stelsel ten aanzien waarvan de Commissie zich op het standpunt heeft geplaatst dat dit dient te worden ge handhaafd is het noodzakelijk dat derden steeds uit de openbare registers een onderzoek naar de rechtstoestand van enig onroerend goed moeten kunnen instellen. Hun moeten daarbij alle op zo'n goed betrekking hebbende publi- katies kunnen worden voorgelegd. 242 oud-Ingenieur-verificateur van het Kadaster, 's-Gravenhage

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 44