De blijvende mogelijkheid van een doeltreffende raadpleging van de openbare registers wordt verkregen 1) door een administratie van de publikaties op de in deze publika- ties individueel aangewezen onroerende rechtsobjecten, welke hierin bestaat dat bij deze objecten, nadat zij als een geheel perceel, of als een aanwijsbaar gedeelte van een perceel, kadastraal zijn ingedeeld, naar de bedoelde publikaties wordt verwezen 2) doordat telkens na elke kadastrale indeling van nieuw gevormde afzonderlijke voorwerpen van zakelijk recht, alle vroegere publika ties kunnen worden vastgesteld die behoren bij de aan weerszijden van een nieuwe perceelgrens gelegen onroerende objecten. Kan van een nieuw gevormde onroerende zaak niet worden vast gesteld van welke, naar aanleiding van vroegere publikaties kadas traal ingedeelde objecten deze nieuwe onroerende zaak afkomstig is, dan kunnen de ter zake dienende publikaties niet aan belang hebbenden worden voorgelegd. Dit zal het geval zijn als de indeling die het kadaster geeft blijkt te zijn vervallen. Met name geldt dit voor de gebieden die voor de verwezenlijking van uitbreidings- of andere plannen, een geheel andere indeling hebben gekregen, men denke hierbij bijv. aan bouwrijp gemaakte terreinen. Behalve dat dan het kadaster niet meer voor een volledig titel- onderzoek kan dienen, zal het ook bij de vervulling van zijn andere functies in gebreke blijven. Ten einde een en ander te voorkomen, doch in het bijzonder de mogelijkheid van een doeltreffende raadpleging van de openbare registers in stand te houden, is het n.m.m. noodzakelijk dat de kadas trale parcellering steeds tijdig in overeenstemming met de actuele terreinsindeling wordt gebracht. Dit dient te geschieden op een wijze waarbij steeds het verband tussen de nieuwe parcellering en de vroegere kadastrale indeling wordt gehandhaafd. Vooral voor dit laatste zal het kadaster tijdig op de hoogte moeten worden gebracht van het bestaan van stedebouwkundige en andere plannen van uit te voeren grote werken. In dit verband moge ik wijzen op dat gedeelte van punt 1 van de schenken van bijzondere aandacht aan de wijze waarop de kadastrale gegevens het best kunnen worden verkregen en bijgehouden. In onderdeel C van het verslag wordt de vraag besproken welke rechtskundige betekenis aan de kadastrale gegevens betreffende de grenzen en de gerechtigden moet worden toegekend. De beantwoor ding van deze vraag geschiedt uiteraard aan de hand van het hier te lande geldende onvolledige negatieve stelsel van openbaarheid. Grenzen Dat het maatschappelijk verkeer de hoogstbereikbare waarborg eist voor de betrouwbaarheid van de kadastrale gegevens komt, 243

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 45