zoals het rapport zegt, onder meer tot uiting ingeval het publiek de uitzetting van een kadastrale perceelgrens aanvraagt. Hiervoor dienen de kadastrale grenzen met grote nauwkeurigheid te zijn vastgesteld en gemeten. Ik wil dit laatste beklemtonen, door er nogmaals op te wijzen dat juist door hun kadastrering de grenzen van alle vroegere voorwerpen van zakelijk recht het middel blijven om de publikaties uit het verleden te kunnen vaststellen, die op de tegenwoordige onroerende goederen betrekking hebben. Van dit middel maakt men veelvuldig gebruik, soms zelfs om de laatste titel(s) van een bestaand -perceel op te sporen. Het niet in acht nemen van de vereiste nauwkeurigheid zou tot „titelverwarring" leiden. Gerechtigden De administratie van de in- en overschrijvingen in zake hypo theken, beslagen en erfdienstbaarheden blijft beperkt tot een ver wijzing van deze publikaties geplaatst bij de desbetreffende perce len. Hebben de publikaties betrekking op de overdracht of vestiging van zakelijke rechten die tot genot van een onroerende zaak leiden, dan worden de percelen waarbij de publikaties zijn aangetekend geboekt bij de naam van de gerechtigde onder vermelding van de aard van zijn recht, d.i. dus tenaamgesteld. Het kennen van deze naam is belangrijk omdat deze via de per celen ook toegang geeft tot de openbare registers. Niet gepubliceerde rechtsovergangen leiden echter tot onjuiste tenaamstellingen. Ik meen dat het te betreuren is dat de Commissie geen maatregelen heeft kunnen voorstellen waardoor de bedoelde rechtsovergangen alt ij d ter kennis van de administratie zouden komen. Cultuurpercelen Ter bestrijding van het euvel van een onjuiste kadastrale aan duiding van onroerend goed in de overgeschreven akten, dat kan worden veroorzaakt door een indeling in zgn. cultuurpercelen, be veelt de Commissie o.m. een ministerieel voorschrift aan, dat be paalt aan elkaar grenzende percelen die aan dezelfde eigenaar beho ren, tot één kadastraal perceel te verenigen. Dit voorschrift dat, zo ik het goed zie, past in de opzet van het ontwerp Kadasterwet, is in zijn algemeenheid zeer ingrijpend. Niet alleen dat het een eigenaar last kan veroorzaken bij allerlei trans acties, het kan hem ook nog tot het maken van extra onkosten noodzaken. Opgemerkt wordt dat voor een vereniging als in het voorschrift wordt bedoeld alleen maar nodig is, dat van twee of meer percelen de laatst overgeschreven titels tot dezelfde tenaamstelling hebben geleid; andere overgeschreven titels en vroegere inschrijvingen kun nen het zeer wel wenselijk maken dat de bestaande kadastrale in deling wordt gehandhaafd. 244

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 46