246 worden vervangen door de kadastrale aanduiding, die na de over schrijving door de Rijksdienst van het Kadaster zal worden gegeven. Op deze wijze wordt het rechtsverkeer niet belemmerd, terwijl toch een waarborg is geschapien dat het gedeeltelijke kadastrale perceel niet langer in de administratie blijft voorkomen dan uit organisa torisch oogpunt onvermijdelijk is". (Dit laatste is mij niet duidelijk: welke is deze waarborg Het zo juist aangehaalde moet vooral worden gelezen in verband met het bepaalde in artikel 8 letter a van het ontwerp Kadasterwet. Ik teken aan dat het kadastraal aanduiden van de bedoelde onroe rende goederen altijd tot een overtollig aantal percelen leidt in de gevallen, dat de omschreven voorwerpen van rechtshandeling ge deelten uitmaken van nieuw gevormde zelfstandige voorwerpen van zakelijk recht. Zo bijv. bij de ruiling van strookjes grond, bij de aan kopen van een halve muur met ondergrond e.d. Dit aantal percelen zal soms zeer groot zijn, zoals bij de aanko pen voor de aanleg of verbreding van wegen of voor de normalisatie van waterlopen. Ik kom hierop terug bij de bespreking van genoemd artikel 8a. Afdoening van akteposten In zake de tijdruimte welke uiterlijk dient te liggen tussen de overschrijving van een akte waarbij een gedeeltelijk perceel wordt overgedragen, en de meting en toepassing van deze zgn. aktepost in de kadastrale stukken, heeft de Commissie criteria aangelegd die verschillend zijn voor akteposten die als enige post, en voor akte- posten die met één of meer andere posten op een bepaald perceel betrekking hebben. Hier rijst de vraag welke gegevens gediend hebben voor het vaststellen van de in het verslag genoemde criteria. In zeer veel gevallen zal de dienst n.m.m. in de onmogelijkheid komen te verkeren de genoemde tijdruimten aan te houden, doordat de naar aanleiding van akteposten kadastraal in te delen objecten, wegens het nog niet gereed zijn van werken die de grenzen van de objecten vormen of bepalen, niet gemeten kunnen worden. Een tegenwoordige wijze van financiering van de woningbouw van ,,op tekening" verkochte huizen leidt in vele gevallen tot over drachten van gedeelten van kadastrale percelen waarbij de juri dische levering, in verband met een hypotheekverlening op deze gedeelten, reeds plaats vindt voordat of soms nauwelijks nadat met de bouw is begonnen. De datum van feitelijke levering ligt dikwijls vele maanden later dan de juridische. De te bouwen huizen bepalen in feite de grenzen van de voor werpen van rechtshandeling, hetgeen ook de stellige bedoeling van partijen is geweest. Al behoeft met de meting meestal niet te worden gewacht tot het tijdstip van oplevering (hoewel dit in verband met de gereedgekomen afscheidingen der objecten soms is aan te bevelen) toch zal men deze ook niet eerder moeten (kunnen) verrichten dan

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 48