247 nadat de grenzen der objecten overeenkomstig de bedoeling van partijen nauwkeurig kunnen worden vastgesteld en gemeten. (Nota. De behoefte, aan het kunnen overdragen en bezwaren van in feite nog niet aanwezige, althans niet geheel te onderscheiden en alleen maar op tekening aangegeven objecten zulks in verband met de financiering doet zich ook gevoelen bij de bouw van in appartementen te splitsen gebouwen. Door een splitsing in apparte menten reeds voordat een gebouw voltooid is, wil men dan bereiken wat bij de hiervoor bedoelde woningbouw door het noemen van een gedeeltelijk kadastraal perceel mogelijk is (zie punt 16 van bijlage 2 van het rapport). In andere gevallen is men bij de uitvoering van grote werken dikwijls reeds met het werk begonnen voordat de akten van aankoop of vonnissen van onteigening zijn overgeschreven, zodat de eigen lijke voorwerpen van rechtshandeling niet meer afzonderlijk zijn te onderscheiden. Ook de verschillende tijdstippen van overschrijving van akten van transport, betrekking hebbende op soms uiteenge legen gedeelten van eenzelfde nieuw object, kunnen de afdoening van akteposten vertragen. Voor wat betreft de belangen van verkopers, kopers en hypo theeknemers, deze openbaren zich in het algemeen reeds in het tijd vak dat aan de totstandkoming van transacties voorafgaat, dus voordat de publikaties die aanleideing geven tot het ontstaan van akteposten, hebben plaats gevonden. Kopers en hypothecaire geldschieters zullen zich eerst veilig stel len o.m. door een onderzoek naar de rechtstoestand van de objecten (dus van de percelen waarvan de objecten gedeelten zijn). De kadas trale stukken zullen te dien aanzien alsdan een situatie moeten weer geven, waaruit de hiervoor te raadplegen openbare registers blijken. Niettemin vragen de belangen die in de maatschappij gemoeid zijn met de kadastrale indeling van nieuw gevormde voorwerpen van zakelijk recht een zo tijdig mogelijke afdoening van akteposten. In zijn functie van informatiebron voor de zakelijke rechtstoestand van onroerende objecten zal het nodig zijn dat de dienst van het Kadaster zo spoedig mogelijk aan derden ook van de nieuw gevorm de voorwerpen de gevraagde inlichtingen kan verstrekken. Men be- denke echter dat men bij de kadastrale indeling gebonden zal zijn aan het bepaalde in artikel 8a van de Kadasterwet. Erfdienstbaarheden Aan de bestaande administratie van erfdienstbaarheden dient n.m.m. een uitbreiding te worden gegeven o.m. door zowel bij het perceel van het lijdend erf als bij dat van het heersend erf altijd te verwijzen naar het overgeschreven stuk waarbij de erfdienstbaar heid werd gevestigd. Gezien de analogie met de erfdienstbaarheden meen ik dat het aanbeveling verdient ook de stukken waarbij zakelijke rechten wor den gevestigd als bedoeld zijn in de Belemmeringenwet Privaatrecht

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 49