VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Ir. M. J. M. BOGAERTS, Een nieuwe methode voor het registreren van meetgegevens In de laatste tijd worden verschillende onderzoeken ingesteld naar de registratievorm van meetgegevens, die het best geschikt is om door elektronische reken- en tekenapparatuur verwerkt te wor den. Vaak moeten bij het invullen van meetgegevens ter plaatse direct controles worden uitgevoerd. Men denke hierbij aan het controleren van de meting heen en terug van een veelhoekszijde, hoekmeting in kijkerstand I en II enz. Mede hierom bleek tot nu toe, dat de waarnemingen het best konden worden genoteerd op de klassieke formulieren die dienen als ponsdocument, waarvan ponskaarten moeten worden vervaardigd, of op „marksensingkaarten". (Zie litteratuuropgave i en 2.) Inmiddels is hier een derde registratiemogelijkheid bijgekomen die belangrijke voordelen heeft boven de twee genoemde methoden. Deze derde mogelijkheid bestaat uit informatiebladen die gelezen worden door Optische Bladlezers IBM 1231 en 1232. Een informatie blad is een vel papier (formaat 28 x 21,5 cm) waarop de gegevens met een gewoon potlood worden aangestreept. Op elk van de twee zijden van het blad kunnen maximaal 1000 posities worden aange streept. De indeling van het informatieblad kan aan vrijwel alle soorten metingen worden aangepast. De informatiebladen worden optisch gelezen. Dit gebeurt met een inrichting die bestaat uit 21 lichtbronnen en foto-elektrische cellen. Een lichtbron zendt een lichtstraal uit die door het papier wordt weerkaatst naar de bijbe horende fotocel. De inkt waarmee de bladen zijn bedrukt, kan van verschillende kleur zijn, mits de inkt hetzelfde reflecterend vermo gen heeft als het papier. Passeert de lichstraal een zwart potlood streepje, dan wordt de straal niet meer gereflecteerd, maar geabsor beerd. De aanstrepingen die op deze manier zijn gelezen, worden in een geheugen opgeborgen totdat het gehele blad is gelezen. De ge gevens van de informatiebladen kunnen rechtstreeks worden inge voerd in de computer via de Optische Bladlezer IBM 1231. Worden de informatiebladen gelezen door de IBM 1232, dan worden van elk van deze bladen één of meer kaarten geponst. In figuur 1 en 2 zijn twee bladen afgebeeld die zijn ontworpen ten behoeve van de opti sche lengtemeting. wetenschappelijk medewerker ie klas aan de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 59