258 Op de indeling van deze bladen zal niet nader worden ingegaan, omdat hiervoor als uitgangspunt is genomen de indeling van de „marksensingkaarten", zoals deze is beschreven in het artikel van Prof. Witt. (Zie litteratuuropgave 1.) Hierdoor kan voor de bere kening van de coördinaten van de gemeten punten het hoofdpro gramma, waar in dit artikel sprake van is, zonder meer worden toe past. Het voorprogramma is echter sterk vereenvoudigd. De voordelen van de informatiebladen t.o.v. de „marksensing kaarten" zijn duidelijk. Op een blad kunnen ongeveer viermaal zo veel gegevens worden geplaatst als op een kaart. Voor de aanstre pingen hoeft geen elektrografietstift te worden gebruikt, maar kan een gewoon potlood dienst doen. Het lezen van de aangestreepte posities wordt bestuurd door zwarte streepjes geheel rechts op het blad. Hierdoor heeft het krimpen van het papier tengevolge van regen e.d. geen nadelige invloed. Proeven hebben uitgewezen, dat kreuken en in sommige gevallen zelfs scheuren geen fouten veroor zaken. Foutieve aanstrepingen mogen worden geradeerd. Geradeer de streepjes die nog flauw zichtbaar zijn, worden niet gelezen. In twijfelgevallen legt de machine het formulier in een apart magazijn. Staat op een regel een duidelijke aanstreping en een slecht uitge vlakte, dan wordt automatisch de zwartste gelezen. Ook t.o.v. het ponsdocument (normaal waarnemingsformulier) biedt het informatieblad voordelen. De fouten die men bij het ponsen maakt worden hier vermeden. Tevens vervallen de kosten van het ponsen van de waarnemingsgegevens. Een tijdverschil tussen het aanstrepen op de informatiebladen of het invullen van de ponsdo cumenten blijkt vrijwel niet te bestaan. Proeven in Delft hebben aangetoond dat (na een inlooptijd van 1 a 2 dagen) even weinig fouten worden gemaakt bij het gebruik van de bladen als bij de klassieke meetformulieren. Resumerend kunnen we zeggen dat de informatiebladen uitste kend geschikt zijn voor het registreren van landmeetkundige ge gevens. Litteratuur 1. Prof. ir. G. F. Witt, Automatisering bij de verwerking van waarnemingen verkregen met optische afstand meters. Tijdschrift voor K. en L. 81e jaargang (1965) nr. 1, blz. 3. 2. Ir. J. A. G. Roeleveld, Mechanische registratie en uitwerking van pro fielmetingen. Tijdschrift voor K. en L. 79e jaargang (1963) nr. 3, blz. 174. 3. Drs. W. J. Bijleveld en A. J. van der Toorn, Methoden voor het met de hand invullen van automatisch te lezen getallen. De Ingenieur 76e jaargang (1964) nr. 46, blz. A 693. 4. IBM 1231, 1232 Optical Mark Page Readers. IBM Systems Reference Library Form A21-9012-2.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 60