Ir. R. JONKERS, De Ruilverkavelingsovereenkomst De vrijwillige ruilverkaveling heelt tot nu toe in kadastrale kringen, speciaal in die van de Ruilverkavelingsdienst, slechts weinig belangstelling getrokken. Dit is te verklaren door het feit dat men ook maar weinig direct hiermee te maken heeft. Immers de voorbereiding geschiedt geheel door een Cultuurmaatschappij in overleg met de Cultuurtechnische dienst en andere instanties, en het landmeetkundige werk wordt eveneens door deze maatschappij verricht. De contacten met het Kadaster (in de ruimste zin van het woord) bestaan slechts uit het volgende a. bij de voorbereiding wordt gebruik gemaakt van de kadastrale gegevens, zoals kaarten, tenaamstelling en dergelijke; x) b. bij de realisering wordt per object de samenwerking met de bureaus van de Landmeetkundige dienst van het Kadaster volgens bepaalde, gegroeide regels vastgesteld. De Ruilverkavelingsdienst van het Kadaster heeft derhalve niets te maken met de vrijwillige ruilverkaveling. Dit moge vreemd lijken (en misschien zo ook wel eens worden aangevoeld), doch ik meen te mogen stellen dat deze regeling goed is, daar de taak van de Ruilverkavelingsbureaus van de Kadastrale ruilverkavelingsdienst hierdoor niet nodeloos wordt verzwaard en zij derhalve hun volle aandacht kunnen richten op de wettelijke ruilverkaveling. Aanvankelijk leek het er op dat de Ruilverkavelingsovereenkom sten slechts zeer beperkte mogelijkheden zouden hebben. De pro cedure kwam in 1938 in de Ruilverkavelingswet, vooral met de bedoeling propaganda voor de wettelijke ruilverkavelingen te maken. Tot 1950 vond, waarschijnlijk ook tengevolge van de oorlog, vrijwel geen toepassing plaats van deze ruilverkavelings methode. Door de activiteiten van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij is hierin echter verandering gekomen, hetgeen uit het hierna volgende staatje van door deze maatschappij behan deldeobjecte|LmogeH)lijken 3 7°° Ter toelichting op het bovenstaande zij vermeld dat onder 2ÖI Hoofd van de landmeetkundige afdeling der Koninklijke Nederlandsche Heidemaatschappij, Arnhem: per 31/12 in voorbereiding in uitvoering gereedgekomen blokken ha blokken ha blokken ha 1952 7 488 5— 279 1956 9 904 19— 893 i960 127 46500 192952 37 2994 1964 102 58120 47 11701 84 9044 x) Zie mijn artikel „Ponskaart en Ruilverkaveling" in Cultuurtechnisch Tijdschrift, november 1964, 4e jaargang nummer 3.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 63