Voor stedelijke wegenbouw zal nog heel goed met cirkelvormige tracé's kunnen worden volstaan, te meer omdat hoge snelheden in steden onmogelijk zijn. In stedelijk gebied is het bogenboekje van Heyink, dat zeer harmonisch op dit terrein is afgestemd, een welkom hulpmiddel, ook als men hoge eisen aan de nauwkeurigheid stelt. De uitvoering van het werkje verdient alle lof: het formaat is handig, het cijferwerk duidelijk. De heldere bladzijden van deugde lijk papier zijn in een stevig en toch soepel plastic bandje gevat. Conclusie: hartelijk aanbevolen. D. de V. R. C. Hitchings. The mathematician and the printer. Hints on the preparation of mathematical and technical manu scripts. 34 blz., formaat A 4, in geplastificeerde omslag. Kan per postwissel ad 10 s. 6 d. besteld worden bij C. F. Hodgson Son Ltd., 23 Pakenham Street, London WCi. Allen die wiskundige of technische artikelen of boeken schrijven of de redactie voeren over een wiskundig of technisch tijdschrift, zullen hun voordeel kunnen doen met dit zeer nuttige boekje. Het ware te wensen, dat een typografisch deskundige en een wiskundige samen deze publikatie voor Nederland bewerkten, daarbij rekening houdende met Nederlandse normen en benamingen. Zo lang dit niet is geschied, zal men toch zeer veel nuttige wenken aan dit Engelse werkje kunnen ontlenen. Zowel door de inhoud als door de fraaie uitvoering verraadt het een groot typografisch vakmanschap. Het zetten van wiskundige formules houdt voor de drukker bijzondere moeilijkheden in en is altijd de specialist voorbehouden gebleven. De zetmachines, bestemd voor het snel zetten van gewone tekst, brachten maar weinig verbetering voor het wiskundige zetten, zodat ingewikkelde formules nog uit de hand gezet moesten worden. De zetter, die in de regel een minimale kennis van wis kunde heeft, verwerft door jaren van ervaring een intuïtief begrip voor de grillen van de wiskundige en de bekwaamheid het onduide- lijkste manuscript te ontcijferen. De laatste jaren zijn er echter systemen ontwikkeld, die het mogelijk maken formules met een minimum van handwerk te zetten, maar dan dient de kopij zo te zijn opgesteld, dat iedere letter of ieder teken duidelijk te onderscheiden is en dat de notatie systemen de meest geschikte voor machinaal zetten zijn. Het is niet overdreven te zeggen, dat het werk voor de drukker door slecht voorbereide kopij, vooral bij ingewikkelde formules, met 50% vermeerderd wordt. Ook zullen in zo'n geval de auteurs correcties omvangrijk zijn. Niets is teleurstellender voor de drukker of vervelender en duurder voor de auteur (of uitgever) dan veel omvattende correcties in de drukproeven. Natuurlijk begrijpt de 267

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 69