auteur, dat, als zijn kopij correct geïnterpreteerd was, de fouten vermeden zouden zijn; hij geeft de drukker de schuld. De drukker meent, dat, als de kopij duidelijk geschreven was geweest en van volledige instructies voorzien, er geen fouten gemaakt zouden zijn; hij geeft de klant de schuld en een hoge rekening. Het doel van de aangekondigde publikatie is in zo beknopt mogelijke vorm, wenken te geven voor het prepareren van kopij, in overeenstemming met het Britse normblad 1991. Het geschrift bevat 22 artikelen, waarvan ik de (vertaalde) titels zal noemen en waaruit ik hier en daar een opmerking of voorbeeld zal overnemen om een indruk van de inhoud te geven. 1. Algemeen 2. Preparatie van kopij Gewone tekst liefst met de schrijfmachine, regelafstand 2. Komen er veel letters en symbolen in voor, die niet op de schrijf machine staan, dan is duidelijk met de hand geschreven tekst dikwijls beter. Tenzij een speciale wiskunde-schrijfmachine be schikbaar is, kunnen formules (andere dan de allereenvoudigste) het best met de hand geschreven worden. Voetnoten moeten direct na het verwijzingsteken in de tekst worden opgenomen en mogen (tenzij beslist onvermijdelijk) geen formules bevatten. Naar andere werken zal men naar een bibliografie aan het eind op deze manier verwijzen: Smith [7]. 3. Keuze van lettersoort 4. Instructie voor de drukker De drukker moet duidelijk worden gemaakt of een letter kapitaal moet zijn of onderkast, Latijns of Grieks, superieur of niet, nul of hoofdletter O, enz. Als enig teken voor een ander kan worden aangezien, moet een of andere verduidelijking aangebracht worden. Ongewone wiskundetekens moeten zoveel mogelijk vermeden worden. 5. Lijst van tekens en kleurencode Als de kopij meer dan een paar bladzijden bevat, is het raad zaam er een lijst van de gebruikte tekens bij te doen, getikt of geschreven op dezelfde wijze als in de tekst. Voorbeeld van kleurencode voor onderstrepingen: Griekse letter rood, Duitse letter groen, vette letter blauw, cursieve letter zwart. In wiskundewerk echter niet onderstrepen voor cursief: de zetter kent de afspraken hieromtrent. (Zelf heb ik altijd alles wat in wiskundewerk cursief gezet moest worden blauw gearceerd, wat door de drukkerijen wel op prijs werd gesteld.) 6. Aanduidingen voor het gewenste lettertype Cursief, klein kapitaal, vet, klein, inspringingen. 268

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 70