perceelgegevens)door de eerste over te hevelen naar een percelen- register (reg. nr. 71a), en de tweede over te brengen naar perceel- maarte». Door het gebruik van kaarten kunnen i°. de overboekingen vervangen worden door (o)verplaatsingen. 20. veranderingen in de „belastinggegevens" op de kaart zelf worden aangebracht, zonder dat, zoals in het huidige stelsel, overboeking naar een nieuwe regel (in het nieuwe stelsel: nieuwe kaart) nodig wordt. De kaart kan uiteraard meer dan alleen belastinggegevens bevatten, o.a. allerlei aantekeningen, die echter door overbrenging ervan naar de kaarten van nieuwe, uit oude percelen ontstane, percelen, met het perceel kunnen verdwijnen, zodat de kaart kan worden vernietigd, zodra het perceel is vervallen. Ook al omdat op de kaarten geen titelvermeldingen meer voorkomen. Ik zei al dat de perceelkaart allerlei aantekeningen kan bevatten. Die vindt men ook in de huidige leggers. Zowel bij de percelen als in het hoofd. De aantekeningen in het hoofd hebben veelal op percelen betrekking. Zie artt. 492-496 I.K. De leggers zijn voor het stellen van die aantekeningen eigenlijk niet ingericht. Men moet ze er vaak in „wringen". De perceelkaarten zijn er veel meer voor geëigend. Er is uiteraard meer ruimte op, dan op die éne regel die in de legger voor een perceel is gereserveerd. Waar die aantekeningen in de praktijk op de kaart hun plaats vinden, zal later uit voorbeelden blijken. Het vervangen van overboekingen door (o) verplaatsingen heeft nog het gewichtige voordeel, dat veel minder gecollationeerd behoeft te worden. Over boeken betekent nu eenmaal O-verschrijven. En dat eist nauwgezette controle. Een belangrijke nieuwigheid t.a.v. de tenaamstelling is nog dat degene die gerechtigd is tot het zakelijk genot, en die, als het zakelijk recht geen eigendom is, maar één der andere zakelijke genotsrechten (erfpacht, vruchtgebruik, e.d.), in het huidige stelsel niet bovenaan in het hoofd van de legger vermeld staat (wel in de tenaamstellingen van de staten nr. 75), in het nieuwe stelsel altijd „bovenaan" komt. Ook dit zal uit voorbeelden bij de afzonderlijke behandeling der tenaamstellingskaarten blijken. Als men nu in het nieuwe systeem volstond met tenaamstellings kaarten en perceelkaarten, en die, op artikelnummer, bijeenvoegde, had men de huidige legger, in andere vorm, terug. De opzet van het systeem Joosten gaat echter verder. Niet alleen de genoemde kaarten worden ingevoerd, er komen nog andere bij. Bovendien is de rangschikking der kaarten anders dan hierboven even, theore tisch, werd aangenomen. In de eerste plaats is de heer Joosten ervan uitgegaan dat er eigenaren zijn die hun onroerend goed over verschillende (kadastrale) gemeenten verspreid hebben liggen. Ze 282

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 12