zijn. Een direct voordeel van het toepassen van een bestaand kaart- formaat is dat er in de handel ladenkasten voor verkrijgbaar zijn, zodat deze niet speciaal behoeven te worden aangemaakt, iets wat bij de keuze van een willekeurig formaat wel het geval zou wezen. Een vierde kaart, die een dubbele functie toebedeeld kreeg, is de zgn. artikelkaart. De verzameling artikelkaarten fungeert tegelijk als naamwijzer. Op elke artikelkaart komt de naam van één zakelijk gerechtigde voor. Met daarbij, direct of indirect (door middel van een verwijzing), het nummer van het artikel in welks tenaamstelling betrokkene optreedt. Direct door vermelding van het desbetref fende artikelnummer in de linkerbovenhoek van de kaart, als betrokkene alleen of als eerste zakelijk gerechtigde in een tenaam stelling voorkomt, indirect door (een) ,,Zie"-verwijzing(en) die verwijst (verwijzen) naar het (de) artikel(en) in welks (we^er) tenaamstelling(en) de naam van betrokkene „ergens" optreedt. Combinaties van beide mogelijkheden kunnen zich eveneens voordoen. Zie verderop bij de voorbeelden. Het is duidelijk dat de verzameling artikelkaarten, alfabetisch gerangschikt, een algemene naamwijzer vormt. Dat is de eeiste functie der artikelkaarten. Maar dat verklaart nog niet de naam ,,artikel"kaart. Die wordt verklaard doordat, in geval de in de kop van de kaart vermelde persoon „nummer 1" uit een tenaam stelling is, op de kaart de bij het bewuste artikel behorende percelen één voor één op afzonderlijke regels, zij het in verkorte vorm, worden vermeld. De kaart geeft dus in zo'n geval een overzicht van alle tot één bewaring behorende percelen, perceelsgedeelten, en appartementen, waarop één en dezelfde persoon of groep van per sonen een recht van eigendom of enig ander zakelijk recht uitoefent. De kaart ziet er daardoor uit als een vereenvoudigd leggerartikel van thans, zij het met altijd maar één naam in de kop, en mogelijk met percelen enz. uit meer dan één gemeente, en onder verschillende zakelijke rechten. Dit is de tweede functie van de artikelkaart, waardoor tevens de naam verklaard wordt. Deze functie is zeer belangrijk, want daardoor ontstaat een „dubbele boekhouding". Er moeten bij een artikel immers net zoveel perceelkaarten aan wezig zijn, als er op de artikelkaart „openstaande" (niet-doorge- haalde) perceelregels vermeld staan. Nevenoverwegingen die geleid hebben tot een andere behandeling van posten Reg. 9 en een andere behandeling van „appartementen" dan in het huidige systeem, worden niet hier, maai elders behandeld (zie Hoofdstuk IX par. C en Hoofdstuk XI). De vier hoofdprincipes van de heer Joosten die bij de opzet van het nieuwe systeem hebben gegolden, en die tot nu toe behandeld zijn, luiden: 1. Van registervorm wordt overgegaan op een kaartsysteem (met behoud van een enkel register). 2. Niet al het op de kaarten genoteerde behoeft bewaard te blijven 284

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 14