systeem waarin met elkaar alfabetisch opvolgende letters slechts wordt aangegeven dat men achtereenvolgens percelen onder ver schillende zakelijke rechten verwerft. Voor de aard en de duur van die rechten moet men dan de bijbehorende tenaamstellingskaarten raadplegen. In één opzicht zijn de letters wél enigszins een code. Als Plomp alleen maar erfpachter (c.q. erfpachter en/of vruchtgebruiker, enz.) was geweest, dan was men begonnen met hem daarvoor artikel A 4204 toe te kennen. Zodra men dus begint met een van eigendom verschillend zakelijk recht, wordt altijd een letter (in casu een A) aan het artikelnummer toegevoegd. Wordt Plomp dan later „ge woon" eigenaar, dan krijgt hij een tenaamstellingskaart met alleen maar het reeds toegekende artikelnummer, zonder A. B. Complicaties. Het artikel wordt steeds gebruikt voor één en dezelfde persoon. Hij (of zij) behoudt het levenslang. Het kan ook nog gebruikt worden voor zijn (of haar) rechtverkrijgenden onder algemene titel (erfopvolging). Heeft iemand, wellicht tijdelijk, al zijn (of haar) percelen vervreemd, dan blijft het artikel voor hem (of haar) gereserveerd, voor het geval hij (of zij) later opnieuw onroerend goed verwerft. Ook dit illustreert het streven van de heer Joosten een artikel zoveel mogelijk te laten lijken op een „Grootboekrekening" voor onroerend goed. Ook aan één en dezelfde groep van personen wordt een artikel toegekend. Deze groep wordt verder net zo behandeld als bijv. Plomp voornoemd. De nadruk moet hierbij echter wel liggen op één en dezelfde groep, waarmee bedoeld is: dezelfde personen in dezelfde verhouding, bijv. P. en Q elk voor X/L. Zouden Pen O nóg eens optreden, maar dan bijv. P voor en O voor dan wordt voor deze groep een nieuw artikel geopend. Zo wordt ook voor Plomp zodra deze als hoofdeigenaar in een consorttenaamstelling zou optreden een nieuw artikel (eigenlijk: een nieuw artikel voor de groep Plomp en consorten), geopend. Doet zich zoiets inderdaad voor, dan wordt een tenaamstellings kaart aangelegd onder bijv. artikelnummer 5823 (zie afb. 8). De aandelen worden links van de namen genoteerd. Natuurlijk worden voor de hier ingevoerde mede-eigenaren Groenendaal en Van Bruggen weer artikelkaarten aangelegd (tenzij ze reeds artikel- kaarten hadden). Deze verwijzen naar art. 5823. Voor Plomp en cons, moet nu ook een nieuwe artikelkaart worden aangelegd waarop aan de naam Plomp de woorden „en cons." worden toe gevoegd, met bijv. perceel Gem. Zierikzee, sectie C, nr. 1288 (zie afb. 9). Iemand kan dus als hij tevens als eerste van een groep van perso nen in een tenaamstelling genoemd wordt in twee, of meer, artikelen in het hoofd als „nummer 1" voorkomen. Er zijn dan even zo vele artikelkaarten voor hem aangelegd. Daar de kaarten alfabetisch gerangschikt worden, is dit geen bezwaar. Ze komen zodoende 290

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 20