In het voorgaande was dikwijls sprake van de vermelding van een perceelnummer met deel en nummer van het overschrijvings- register. Aan deze werkwijze ligt de gedachte ten grondslag die als een rode draad door het reeds meermalen aangehaalde betoog van de heer Joosten in het jongste decembernummer van dit tijdschrift heenloopt: perceelgrenzen zijn titelgrenzen. C. De Totaalkaart. Van alle bij één artikel behorende perceel- kaarten, van welk zakelijk recht ze ook zijn, wordt per burgerlijke gemeente een totaalkaart aangelegd. Deze bevat, bevalve de aan duiding van de burgerlijke gemeente in kwestie, en in het hoofd de naam en het volledig adres van de (belastingplichtige) hoofdeigenaar uit het artikel, de som van de grootten, van de bedragen der belast bare opbrengst, gebouwd en ongebouwd, en van de jacht-, ruil- verkavelings-, of herverkavelingsrente, van alle in de aanhef van deze paragraaf bedoelde perceelkaarten. Zie afb. 4. De getallen van afb. 4 slaan overigens op het voorbeeld van afb. 3. toen daarop, zoals oorspronkelijk het geval was, alleen nog maar het perceel van afb. 2 was geboekt. Toen we ter demonstratie het perceel van afb. 7 hadden ingevoerd, zouden de bedragen van afb. 4 herzien hebben moeten worden. De kaart zou er dan uit zijn gaan zien als in afb. 11. We zien hieruit meteen hoe zo'n kaart bijgehouden wordt: staffels- gewijs. Men behoeft dus niet, zoals thans bij de kaarten nr. 93 het geval is, bij elke verandering in één der „artikeltotalen" een nieuwe „kaart 93" aan te leggen. Strikt genomen behoeft dit, in het huidige stelsel, niet bij elke verandering te geschieden, doch slechts éénmaal per maand. Muteren die totalen, wat bij grote artikelen nog wel eens voor zal komen, enige keren binnen één maand, dan heeft men daar geen last van. In het nieuwe stelsel werkt men de kaarten steeds bij, maar stuurt, indien nodig, eens per maand een mechanisch vervaardigde kopie van de tot dat moment bijgewerkte kaart aan de Controle-grondbelasting. Een extra-kopie, met, indien nodig, daarbij een kopie van de bij het artikel behorende tenaamstellings- 30i Burgerlijke gemeente: Westerschouwen Art.: 4204 Voorletters (voornamen): J,A. Noam: Plomp (Beroep): Adres: 6 Urundi Binnenhof Woonplaats: Tervuren (België) Eigendom Erfpacht (Geboo rtedotum) Gehuwd (geweest) met: TT I ca g.bowwd To!.*l-G«n«r 1 20 O CM 176 4 70 4.70 178 KU«U' ar. 113 (pr—O 325952 -3 Afb. ii

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1965 | | pagina 31